Resort zdrowia: ochrona patentowa leków tak, ale w granicach prawa

POLITYKA LEKOWA

Autor: MZ, AK/rynekaptek.pl   24-03-2010, 07:11

Polski rząd opowiada się za szybszym dostępem pacjentów do leków generycznych (tańszych odpowiedników leków innowacyjnych).

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło do konsultacji społecznych projekt stanowiska rządu do dokumentu „Communication from the Commision – Executive Summery of the Pharmaceutical Sector Inquiry Report COM (2009) 351”.

Przypomnijmy, że chodzi o opublikowane w lipcu 2009 r. sprawozdanie Komisji Europejskiej, podsumowujące analizę sektora farmaceutycznego na Starym Kontynencie. Producenci leków odtwórczych podkreślają, że Komisja Europejska zaleca dążenie do oszczędności w budżetach ochrony zdrowia poprzez szersze wprowadzanie generyków na rynek.

Z kolei przedstawiciele firm innowacyjnych obecnych w naszym kraju widzą w dokumencie KE sprzymierzeńca w budowaniu sprawnego systemu patentowego, broniącego pozycji ich produktów.

Jak napisano w stanowisku resortu zdrowia, polski rząd popiera działania mające na celu zapewnienie szybkiego dostępu pacjentów do generycznych produktów leczniczych po wygaśnięciu ochrony patentowej, bez zbędnych i nieuzasadnionych opóźnień.

Oczywiście rząd opowiada się za ochroną patentową nowych produktów, ale jest zdecydowanie przeciwny niezgodnym z prawem praktykom, takim jak składanie wniosków o zabezpieczenie, które to wnioski jedynie opóźniają wejście na rynek tańszego odpowiednika leku innowacyjnego lub mają charakter walki z konkurencją.

Leki generyczne są produktami odtwórczymi, zawierającymi tę samą substancję leczniczą, co leki referencyjne, a ich równoważność z lekiem referencyjnym jest potwierdzona w odpowiednich badaniach biorównoważności. Za biorównoważne uważa się takie substancje czynne, które wywierają takie samo działanie i mogą być stosowane zamiennie bez zagrożenia dla chorego.

To powoduje, że pojawiające się w obrocie leki generyczne stanowią konkurencję dla leków oryginalnych, powodując spadek cen leków oryginalnych, przez co stają się bardziej dostępne dla pacjentów.

Więcej na stronie resortu zdrowia: http://www.mz.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH