RK AOTM pozytywnie o grupach limitowych proponowanych przez resort

POLITYKA LEKOWA

Autor: AOTM, LJ/rynekaptek.pl   29-09-2011, 10:42

RK AOTM pozytywnie o grupach limitowych proponowanych przez resort

Propozycja Ministra Zdrowia dotycząca utworzenia odrębnych grup limitowych dla substancji czynnych znajdujących się w katalogu substancji czynnych stosowanych w chemioterapii i katalogu substancji czynnych stosowanych w terapii wspomagającej oraz dla produktów leczniczych objętych wykazami z ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, nie budzi zastrzeżeń Rady Konsultacyjnej.

W zakresie chemioterapii utworzono grupy dla substancji czynnych: Calcii folinas, Ondansetronum, Cyclophosphamidum, Etoposidum, Fludarabinum, Melphalanum, Methotrexatum, Topotecanum, Vinorelbinum - http://www.aotm.gov.pl.

Tabela z odrębnymi grupami limitowymi dla produktów leczniczych znajduje się pod adresem: http://www.aotm.gov.pl.

Rada Konsultacyjna wydała opinię opierając się na danych dotyczących wielkości dotychczasowych wydatków, poniesionych przez płatnika publicznego z tytułu finansowania poszczególnych substancji czynnych wymienionych w zleceniu, przekazanych przez Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia oraz opinii właściwych konsultantów krajowych ws. proponowanych grup limitowych.


Wszystkie opiniowane propozycje grup limitowych zawierają tylko jedną substancję czynną, stosowaną w chemioterapii lub w terapii wspomagającej w leczeniu nowotworów. Konsultant krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej nie zgłosił zastrzeżeń do proponowanych grup, zwrócił tylko uwagę, że formy doustne albo dożylne niektórych leków są bardzo rzadko stosowane – co nie stanowi jednak przeciwwskazania do utworzenia grupy limitowej obejmującej tylko jedną substancję czynną w danej postaci. 

Propozycja utworzenia grup limitowych w zakresie wskazanym w zleceniu MZ nie budzi zastrzeżeń Rady Konsultacyjnej.

Zastrzeżeń Rady nie budzi również utworzenie jednej grupy limitowej dla leków opartych na jednej substancji. W 8 z 60 grup zaproponowano umieszczenie leków różniących się składem lub mechanizmem działania. Konsultanci krajowi nie wskazali iż te różnice mają istotne znaczenie. Również zdaniem Rady nie istnieją istotne różnice w działaniu lub profilu bezpieczeństwa przemawiające przeciw umieszczeniu tych substancji łącznie w jednej grupie limitowej - informuje Rada.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH