RTR już wkrótce wejdzie w życie?

POLITYKA LEKOWA

Autor: rp.pl/rynekaptek.pl   11-04-2018, 10:26

RTR już wkrótce wejdzie w życie? RTR ma ułatwić negocjacje refundacyjne firmom farmaceutycznym, które zdecydują się inwestować w Polsce (Fot. Archiwum)

Zapisy o RTR znalazły się w projekcie dużej nowelizacji ustawy refundacyjnej, która została przedstawiona ministrowi zdrowia. Znajdą się też w dokumencie: Polityka lekowa państwa, który zostanie przedstawiony w ciągu kilku najbliższych tygodni – zapowiedział wiceminister zdrowia Marcin Czech.

Refundacyjny Tryb Rozwojowy stanowi narzędzie, które ma ułatwić negocjacje refundacyjne firmom farmaceutycznym, które zdecydują się inwestować w Polsce – uruchomią tu produkcję i będą prowadzić badania kliniczne - pisze "Rzeczpospolita".

Marcin Czech podkreślił, że resortowi zależy na wprowadzeniu takiej zmiany. Poinformował we wtorek (10 kwietnia), że zapisy o RTR znalazły się w projekcie dużej nowelizacji ustawy refundacyjnej, która została przedstawiona ministrowi zdrowia. Zapowiedział też, że zapisy znajdą się w dokumencie: Polityka lekowa państwa, który zostanie przedstawiony w ciągu kilku najbliższych tygodni.

W opinii Krzysztofa Kopcia, prezesa Polskiego Związku Pracodawców, Przemysłu Farmaceutycznego, RTR to rozwiązanie oczekiwane przez branżę.

- Warto jednak przypomnieć, że zgodnie z art. 13 ust. 5 in fine i 19 ust. 2 in fine ustawy refundacyjnej już dziś można podczas negocjacji z firmami farmaceutycznymi uwzględnić wpływ producenta leków na gospodarkę. Dlatego jeszcze zanim zostanie wdrożony refundacyjny tryb rozwojowy, podczas negocjacji mających na celu przedłużenie decyzji refundacyjnych ministerstwo może wziąć pod uwagę wpływ firmy farmaceutycznej na gospodarkę - wskazał.

Więcej: www.rp.pl

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH