Rynek e-aptek 2011: perspektywy, szanse rozwoju, zagrożenia

POLITYKA LEKOWA

Autor: Grzegorz Głowiak/rynekaptek.pl   21-07-2011, 06:05

Rynek e-aptek 2011: perspektywy, szanse rozwoju, zagrożenia

Rynek aptek internetowych rośnie szybciej niż rynek tradycyjny, jednak nic nie wskazuje na to, że sprzedaż przez internet osiągnie zapowiadane kilka lat temu 5% ogólnej wartości sprzedaży leków.

Rynek aptek internetowych, przy 150-200 mln zł stanowi niecały 1% rynku tradycyjnego. Po obserwowanym w ostatnich latach intensywnym wzroście, obecnie znajduje się w fazie stabilizacji. Jakie są perspektywy rozwoju tej gałęzi sprzedaży i czego można spodziewać się w najbliższych miesiącach?

Kluczowe wydarzenia ostatnich lat
Kluczowymi wydarzeniami dla rynku aptek internetowych były w ostatnich latach: zalegalizowanie sprzedaży leków bez recepty na drodze wysyłkowej oraz szum medialny i zwiększone zainteresowanie pacjentów związane z wprowadzeniem sprzedaży leków na receptę przez internet.  

Istotne było również efektowne wejście na rynek apteki internetowej doz.pl, która dzięki dużym inwestycjom i przemyślanej strategii promocyjnej zwiększyła zainteresowanie pacjentów tą formą dokonywania zakupów.

W ostatnich miesiącach tematyką e-zakupów leków zainteresował się nawet polski gigant e-commerce – serwis allegro.pl. Jednakże po kilku miesiącach sporu prawnego z GIF sprawa nieco przycichła i mimo, że część aptek wystawia na aukcjach leki bez recepty, stanowią one marginalną wartość sprzedaży.

Na wartość i postrzeganie rynku przez pacjentów nie wpłynął również gwałtowny przyrost e-aptek po wprowadzeniu rozporządzania w sprawie sprzedaży wysyłkowej (marzec 2008). Mimo dużej ilości podmiotów, które pojawiły się na rynku, niewiele z nich wniosło powiew świeżości i innowacyjne strategie marketingowe.

Szanse i bariery rozwoju
Barierą rozwoju dla sprzedaży leków przez internet są przede wszystkim kwestie prawne  – brak postępów we wprowadzaniu elektronicznej recepty, brak możliwości sprzedawania drogą wysyłkową leków na receptę czy skomplikowane i nieprecyzyjne warunki prowadzenia apteki (w szczególności w zakresie transportu leków).

Drugą, nie mniej istotną kwestią jest specyfika produktu, kupowanego w większości w stanach nagłych i wymagającego natychmiastowej dostępności (nikt nie będzie czekał kilka dni na przesyłkę leku na grypę czy wysoką gorączkę).

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH