"Rynek zdrowia konsumenckiego" rośnie od lat

POLITYKA LEKOWA

Autor: PEX PharmaSequence/ rynekaptek.pl   08-03-2018, 12:19

"Rynek zdrowia konsumenckiego" rośnie od lat Produkty z zakresu zdrowia konsumenckiego są silnie reklamowane w mediach, co bezpośrednio stymuluje popyt (fot. archiwum)

Z punktu widzenia zdrowotności społeczeństwa rozróżnienie leków od produktów innych kategorii ma duże znaczenie, jako że produkty z pogranicza z definicji nie mają działania leczniczego - podkreślają autorzy raportu

Wielkość rynku tzw. zdrowia konsumenckiego w Polsce systematycznie rośnie od wielu lat. Poza lekami dostępnymi bez recepty w obrocie detalicznym, zwłaszcza w aptekach, pojawia się coraz więcej produktów różnych kategorii z pogranicza (bordeline), reklamowanych jako wywierające pozytywny wpływ na zdrowie człowieka.

Są to takie kategorie, jak: suplementy diety i wyroby medyczne, żywność funkcjonalna, kosmetyki medyczne, odżywki różnego rodzaju i przeznaczenia.

Rozwój tych kategorii jest z jednej strony funkcją obiektywnie rosnących potrzeb zdrowotnych społeczeństwa i zainteresowania ludzi własnym zdrowiem, z drugiej zaś promocji prowadzonej przez wytwórców.

- Warto podkreślić, iż z punktu widzenia zdrowotności społeczeństwa rozróżnienie leków od produktów innych kategorii ma duże znaczenie, jako że produkty z pogranicza z definicji nie mają działania leczniczego. Pacjenci i konsumenci jednak nie rozróżniają dobrze tych kategorii, dlatego też musimy ten segment opisać wspólnie jako „rynek zdrowia konsumenckiego” - uzasadniają autorzy raportu "Polityka lekowa – tezy do dyskusji": Stefan Bogusławski, partner zarządzający i CEO PEX Pharma Sequence oraz Tomasz Kiełczewski i Piotr Grzybała, starsi konsultanci PEX, eksperci z wieloletnim doświadczeniem na rynku zdrowia. 

Leki OTC generują oszczędności dla NFZ
Rynek zdrowia konsumenckiego rozwija się dynamicznie w wielu wymiarach, takich jak samoleczenie, wspomaganie leczenia zaleconego przez lekarzy (np. suplementacja), profilaktyka i prewencja, utrzymanie dobrej kondycji fizycznej, styl życia etc. Jest to oczywista i nieunikniona odpowiedź na rosnące potrzeby społeczne w tym zakresie oraz zmiany postaw wobec własnego zdrowia.

Leki dostępne bez recepty spełniają ważną rolę w systemie ochrony zdrowia. Wiele z kategorii takich produktów pozwala na zmniejszenie objawów związanych z rozpowszechnionymi, szybko przemijającymi, banalnymi schorzeniami i dolegliwościami (np. infekcje wirusowe czy drobne urazy). Inne mogą być stosowane w zapobieganiu niektórym dolegliwościom związanym z przewlekłymi stanami chorobowymi, dobrze znanymi pacjentom i dobrze kontrolowanymi (np. alergie).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH