Rzecznik Praw Dziecka: ograniczyć małoletnim dostęp do leków bez recepty

POLITYKA LEKOWA

Autor: BRPD/ŁS/rynekaptek.pl   13-03-2015, 11:06

Rzecznik Praw Dziecka: ograniczyć małoletnim dostęp do leków bez recepty Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka (fot. PTWP)

- Pozostawienie dziecku całkowitej swobody w nabywaniu produktów leczniczych jest niewłaściwe, bowiem przerzuca na małoletniego odpowiedzialność za skutki ich zażycia, jednocześnie pozbawiając wpływu na tę decyzję opiekunów prawnych czy lekarza – uważa Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak.

RPD zwrócił się do Ministra Zdrowia Bartosza Arłukowicza o analizę i opracowanie propozycji rozwiązania problemu dostępności dla dzieci produktów leczniczych wydawanych bez przepisu lekarza.

Problem dotyczy produktów zawierających substancje, które mają działanie psychoaktywne i uzależniające (np. pseudoefedryna, dextrometorfan, kodeina) lub w inny sposób negatywnie wpływają na zdrowie człowieka poprzez działania niepożądane czy interakcje (np. kwas acetylosalicylowy. paracetamol). Wymienione składniki znajdują się w wielu popularnych produktach leczniczych wydawanych bez recepty.

RPD zauważa, że w stosunku do małoletniego poniżej 13 roku życia. który nie posiada zdolności do czynności prawnych, ustawodawstwo nie przewiduje ograniczeń w dostępie do leków bez recepty.

- Wypada podkreślić, że wydawanie leków w aptece nie jest zwykłą umową kupna-sprzedaży tylko wiąże się z decyzją w zakresie leczenia. Okoliczności, w których farmaceuta może odmówić sprzedaży leku, nie wyczerpują potrzeb zabezpieczenia zdrowotnego mało letnich  - pisze.

Zdaniem Rzecznika, odpowiedzialność za tę decyzję może w pełni wziąć na siebie tylko osoba dorosła, zdająca sobie sprawę z możliwych negatywnych skutków stosowania tych produktów.

Więcej: brpd.gov.pl

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH