RZS: czy pacjent może przejść z jednego programu do drugiego

POLITYKA LEKOWA

Autor: Piotr Wróbel/ rynekaptek.pl   27-04-2015, 09:44

RZS: czy pacjent może przejść z jednego programu do drugiego Dyskusja PTR z resortem zdrowia ws. leczenia RZS

Departament Polityki Lekowej i Farmacji MZ nie ogranicza dostępu do terapii w ramach programu B.33 dla chorych z RZS - stwierdza w oficjalnym stanowisku Ministerstwo Zdrowia. Polskie Towarzystwo Reumatologiczne opublikowało w tej sprawie komunikat.

Polskie Towarzystwo Reumatologiczne przedstawiło komunikat dla lekarzy i pacjentów w sprawie prowadzenia leczenia biologicznego u chorych na reumatoidalne zapalenie stawów w ramach programów lekowych B.33 i B.45.

Dyskusje o leczeniu RZS w ramach programów zapoczątkowała wymiana pism między Departamentem Polityki Lekowej i Farmacji MZ i PTR. Zdaniem Towarzystwa, w jednym z takich pism zawarto opinię, że pacjenci leczeni biologicznie w programie lekowym B.45 nie mogą być następnie leczeni w programie lekowym B.33. Jednak resort zdrowia wyjaśniał, że istnieje możliwość dostępu do refundowanego leczenia pacjentów w programie B.33 po wcześniejszym leczeniu w programie B.45, jeśli pacjent spełnia kryteria programu określone w obwieszczeniu ministra zdrowia i uzyskał zgodę Zespołu Koordynującego.

„Minister Zdrowia stanowczo zaprzecza jakoby przedmiotowe pismo stanowiło próbę ograniczenia dostępu do terapii refundowanych w ramach programu B.33 pacjentom, których terapię prowadzono w przeszłości w ramach programu B.45 oraz spełniających obecnie kryteria udziału w programie B.33 i pragnie wskazać, że w dalszym ciągu, za kwalifikację pacjentów do leczenia daną substancją czynną w ramach programu, odpowiada Zespół Koordynacyjny opierając swoje decyzje na obowiązujących opisach programów lekowych. Minister zdrowia oraz pracownicy Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji nie ingerują w decyzje lekarskie podejmowane przez członków Zespołu Koordynującego.”

Jednocześnie napisano, że „Polskie Towarzystwo Reumatologiczne postuluje płynne przechodzenie z programu B.45 do B.33 bez weryfikacji spełnienia kryteriów włączenia do tego ostatniego, co przy braku zapisów w programie B.33 umożliwiających takie postępowanie, jest niezgodne z obowiązującymi zasadami kwalifikacji do programów”.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH