Sejm: odroczona decyzja o ograniczeniu zakupu leków z pseudoefedryną

POLITYKA LEKOWA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   14-07-2011, 14:36

Ograniczenie możliwości zakupu leków zawierających pseudoefedrynę, czyli niektórych medykamentów ''na katar'', do jednego opakowania zakłada projekt noweli ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Sejmowa komisja zdrowia odroczyła decyzję ws. tych przepisów.

W rządowym projekcie znalazł się zapis, że jednorazowo będzie można kupić lek zawierający do 720 mg pseudoefedryny w postaci soli (jedno opakowanie). Według danych, na które powołują się autorzy projektu, taka dawka jest wystarczająca do przeprowadzenia skutecznej terapii jednej osoby w ciągu trzech dni leczenia. Pseudoefedrynę zawierają takie leki, jak m.in.: Cirrus, Acatar AT i Sudafed.

Rozwiązanie to ma natomiast przeciwdziałać zakupom w ilościach hurtowych do pozamedycznego wykorzystania pseudoefedryny jako substancji psychoaktywnej, czyli do odurzania się.

Rozwiązanie proponowane przez rząd wzbudza wątpliwości posłów z sejmowej Komisji Zdrowia. Podkreślali oni podczas czwartkowego posiedzenia, że ograniczenia zastosowane w projekcie mogą okazać się nieskuteczne. Ocenili nowe przepisy jako niedopracowane i wymagające przedstawienia dodatkowych danych oraz szerszego uzasadnienia. Komisja zobowiązała MZ do przedstawienia szczegółowych danych i analiz dot. projektu noweli.

- Idąc Nowym Światem w Warszawie, będę mógł kupić 10 opakowań leków zawierających pseudoefedrynę w 10 różnych aptekach - mówił przewodniczący sejmowej komisji zdrowia Bolesław Piecha (PiS).

- Wystarczy, że aptekarz wystawi 100 paragonów i jedna osoba będzie mogła zakupić 100 opakowań leku - podkreślał Marek Balicki (SLD).

Wątpliwości Piechy wzbudziło także opracowanie US Pharmacy, na którą powołują się autorzy projektu w jego uzasadnieniu. Poseł ocenił, że nie jest ono wiarygodne, gdyż firma ta jest producentem leku zawierającego pseudoefedrynę, który sprzedawany jest w opakowaniach zawierających dawkę zgodną z nowymi przepisami. Według Piechy, wprowadzenie ograniczeń może okazać się korzystne dla US Pharmacy i osłabić jej konkurencję.

Wiceminister zdrowia Andrzej Włodarczyk oświadczył, że opracowanie US Pharamcy dotyczyło sprzedaży leków z pseudoefedryną na terenie Polski. Jak mówił, Główny Inspektorat Farmaceutyczny nie dysponuje takimi danymi. Włodarczyk zaznaczył, że autorzy projektu opierali się na informacjach z Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii. Z kolei Biuro informuje, że posiada badania epidemiologiczne i analizy rynku, świadczącego o wzroście używanie przez młodych ludzi leków z pseudoefedryną.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH