Sejm: sprawozdanie z wykonania planu walki z nowotworami

POLITYKA LEKOWA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   08-10-2015, 14:08

Sejm: sprawozdanie z wykonania planu walki z nowotworami Ocena programu zwalczania chorób nowotworowych wg MZ

W 2014 r. odsetek osób korzystających z zaproszenia na badania cytologiczne w ramach programów profilaktycznych wyniósł ponad 44 proc. (tak samo jak w 2013 r.) oraz na badania mammograficzne 47 proc. (w 2013 r. - tyle samo) - podała wiceminister zdrowia Anna Łukasik.

W 2014 r. na realizację Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych przeznaczono 250 mln zł, tyle co rok wcześniej. Ponad 56 mln zł ze środków resortu zdrowia wydano na działania profilaktyczne chorób nowotworowych - poinformowała w Sejmie wiceminister zdrowia Anna Łukasik.

Wiceminister przedstawiała w czwartek (8 października) sprawozdanie z realizacji programu w 2014 r.

Na profilaktykę chorób nowotworowych NFZ wydał: na realizację programów profilaktycznych wykrywania raka piersi 98,3 mln zł, a na badania profilaktyczne raka szyjki macicy 28,5 mln zł.

Łukasik powiedziała, że w 2014 r. odsetek osób korzystających z zaproszenia na badania cytologiczne w ramach programów profilaktycznych wyniósł ponad 44 proc. (tak samo jak w 2013 r.) oraz na badania mammograficzne 47 proc. (w 2013 r. - tyle samo). Wiceminister porównywała te dane do danych z 2006 r., gdy program zaczynał działać - wówczas na cytologię zgłosiło się 12 proc, a na mammografię - 23 proc. kobiet.

Rak piersi stanowi pierwsze miejsce w strukturze zarejestrowanych nowotworów kobiet i jest często przyczyną ich zgonów (13,3 proc. śmierci z powodu raka u kobiet). Rak szyjki macicy powoduje śmierć 4 proc. populacji pacjentek, u których zdiagnozowano ten typ nowotworu. Oba typy raka - jak wynika ze sprawozdania - dotykają najczęściej kobiety po 50 roku życia.

Ze środków przeznaczonych na program w 2014 r. pozyskano m.in. 7 rezonansów magnetycznych i 27 tomografów komputerowych.

Łukasik poinformowała, że obecny program nowotworowy kończy się 31 grudnia tego roku. W resorcie zdrowia trwają pracę nad nowym programem, który będzie jego kontynuacją na lata 2016-2024. Dodała, że w najbliższych dniach projekt programu będzie kierowany na komitet stały Rady Ministrów.

Wiceminister wyliczała, na czym będzie się koncentrował nowy program - nadal jest w nim położony nacisk na promocje zdrowia i profilaktykę. Prowadzone więc będą m.in. działania na rzecz zdrowego odżywiania, przeciwdziałania paleniu i piciu alkoholu, promocję karmienia piersią. W ramach programu prowadzone będą badania przesiewowe w kierunku wykrywania raka szyjki macicy, jelita grubego, piersi czy raka płuc. Planowana jest również wymiana sprzętu diagnostycznego i endoprotez onkologicznych dla dzieci.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH