Spadek sprzedaży do aptek w czerwcu

POLITYKA LEKOWA

Autor: IMS Health/rynekaptek.pl   08-07-2011, 07:30

Spadek sprzedaży do aptek w czerwcu

Wartość rynku aptecznego w czerwcu 2011 spadła o 0,7 proc. rdr i o 1,1 proc. w ujęciu mdm - informuje IMS Health.

 Sprzedaż leków i produktów farmaceutycznych z hurtowni do aptek w Polsce (mierzona w zł na poziomie cen hurtowych) spadła w czerwcu 2011 o 0,7 proc. w ujęciu rok do roku i osiągnęła ponad 1,83 mld złotych. W porównaniu do maja 2011 wartość rynku zmniejszyła się o 1,1 procent.

- Po raz pierwszy w tym roku zanotowaliśmy spadek wartości sprzedaży z hurtowni do aptek w ujęciu rok do roku. I chociaż wyniósł on zaledwie 0,7 procenta, to jest odzwierciedleniem spowolnienia na rynku farmaceutycznym, które widoczne jest od kilku miesięcy – komentuje Marcin Gawroński, ekspert IMS Health.

– Od początku roku dynamika wartości rynku maleje z miesiąca na miesiąc. Drugi kwartał tego roku zamknął się tylko 1. procentowym wzrostem, podczas gdy w pierwszym kwartale mieliśmy jeszcze do czynienia z ponad 10. procentowym wzrostem wartości rynku – dodaje Gawroński.

Po sześciu miesiącach 2011 roku hurtownie sprzedały aptekom leki i produkty farmaceutyczne za ponad 11,8 miliarda złotych, o blisko 6 proc. (ponad 650 mln zł) więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

- W okresie wakacyjnym nie spodziewamy się dużych zmian w dynamice rynku, ale od września na wartość rynku duży wpływ będą miały działania producentów, hurtowni i aptek związane z przygotowaniami do wprowadzenia od stycznia 2012 roku nowej ustawy refundacyjnej – zaznacza ekspert IMS Health.

W 2010 roku wartość rynku aptecznego (w cenach hurtowych netto) wyniosła blisko 22,3 mld złotych, a dynamika w ujęciu rdr wyniosła niecałe 4 procent. W Polsce działa ponad 13 900 aptek i punktów aptecznych.
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH