StER o 5 proc. marży hurtowej

POLITYKA LEKOWA

Autor: StER/rynekaptek.pl   05-05-2015, 08:15

StER o 5 proc. marży hurtowej StER: regulacje w zakresie ustalania cen są odstępstwem od reguły (fot. Fotolia/PTWP)

- Wskazywanie przez MZ na brak obowiązku stosowania sztywnych marż hurtowych w eksporcie leków refundowanych, odzwierciedla jedyny logiczny kierunek interpretacji istniejących regulacji prawnych – przekonują członkowie Stowarzyszenie Eksporterów Równoległych.

StER uważa, że naturalną sytuacją wyjściową jest ta, w której mamy wolny rynek, swobodę działalności gospodarczej i związaną z nimi swobodę stanowienia umów.

- To wszelkie regulacje represyjne, ograniczające wolność gospodarczą, w tym narzucające regulacje w zakresie ustalania cen są odstępstwem od reguły – a nie odwrotnie. Stąd powinny być one zawsze interpretowane celowościowo i zawężająco: marża 5 proc. dotyczy tylko sytuacji, w której dany produkt ma finalnie podlegać refundacji ze środków publicznych. Dlatego też, podobnie jak w przypadku eksportu nie stosuje się jej w odniesieniu do leków refundowanych sprzedawanych np. na potrzeby badań klinicznych, pomocy humanitarnej, działalności charytatywnej, czy wojskowe – czytamy w komentarzu do jednej z publikacji prasowych poświęconych sprzedaży leków.

 Stowarzyszenie Eksporterów Równoległych podkreśla, że wprowadzenie obowiązku stosowania 5 proc. marży hurtowej także przy eksporcie leków refundowanych nie miałoby istotnego wpływu na jego skalę. Doprowadziłoby natomiast do zmniejszenia wpływów podatkowych do budżetu Państwa i wyprowadzenia znacznej części biznesu poza gospodarkę kraju.

- Najprawdopodobniej bowiem leki byłyby eksportowane z Polski z 5 proc. marżą, natomiast pozostała jej cześć byłaby „narzucana” – już poza terytorium RP – przez współpracujące lub powiązane z eksporterem zagraniczne hurtownie. W praktyce więc, taki model biznesowy oznaczałby transfer znacznej części należnego CIT do budżetów gospodarek krajów importujących – czytamy w komentarzu.

Więcej: ster.info.pl

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH