StER o „antyeksportowej krucjacie koncernów farmaceutycznych”

POLITYKA LEKOWA

Autor: StER/ŁS/rynekaptek.pl   25-02-2015, 11:04

StER o „antyeksportowej krucjacie koncernów farmaceutycznych” Zdaniem StER, przyczyną braku leków w kraju jest nie tyle eksport produktów leczniczych, co sposób, w jaki walczą z nim ich producenci.

- Walka z wywozem leków z Polski to próba ochrony ogromnych zysków na rynkach zagranicznych – uważa Stowarzyszenie Eksporterów Równoległych.

Zdaniem StER, przyczyną braku leków w kraju jest nie tyle eksport produktów leczniczych, co sposób, w jaki walczą z nim ich producenci.

 - Eksport równoległy opakowania leku z Polski do kraju, gdzie jest on czterokrotnie droższy, oznacza, że producent zarobił na nim czterokrotnie mniej, niż mógł. Pod pretekstem walki z niezgodnymi z prawem praktykami i ochrony zdrowia pacjentów, międzynarodowe koncerny farmaceutyczne próbują wyeliminować z polskiego rynku bezpośredniego konkurenta – handel równoległy – czytamy w stanowisku stowarzyszenia.

StER uważa, że producenci – chcąc minimalizować straty na zagranicznych rynkach – przeciwdziałają eksportowi leków z Polski, gdzie są one tanie. Robią to przede wszystkim poprzez ograniczenia w systemie sprzedaży. Zawężają kanał dystrybucji do kilku wybranych podmiotów, które łatwiej kontrolować, bądź całkowicie pomijają polskie hurtownie, prowadząc tzw. sprzedaż bezpośrednią do aptek. Stosują też uznaniowe limity ilości opakowań, jakie poszczególne hurtownie i apteki mogą zakupić. 

W opinii Stowarzyszenia Eksporterów Równoległych, potrzebne są rozwiązania, które będą nie tyle koncentrowały się na łataniu braków leków, co stymulowały generowanie ich nadwyżek na rynku.

- Odebrałoby to uzasadnienie biznesowe dla odwróconego łańcucha dostaw oraz pozwoliło egzekwować martwy obecnie przepis, który nakłada na podmioty prowadzące obrót hurtowy obowiązek nieprzerwanego zaspokajania zapotrzebowania aptek – jeśli hurtownia nie może kupić leku, czy może sprzedać go aptece?

Takie podejście – zdaniem StER - dałoby też pewność, że przedmiotem eksportu będą nadwyżki leków z rynku.

- Wpisujące się w te oczekiwania rozwiązanie zgłaszała już kilkukrotnie Naczelna Rada Aptekarska, proponując nałożenie na producentów obowiązku zaopatrywania w leki wszystkich hurtowni farmaceutycznych. Ci bronią się jednak, że nie można narzucić im takiego obowiązku i nie mają nieograniczonych mocy wytwórczych –pisze StER.

Więcej: www.ster.info.pl

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH