Substytucja: tylko 1 opakowanie na 50 jest zamieniane

POLITYKA LEKOWA

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   22-10-2014, 08:01

Substytucja: tylko 1 opakowanie na 50 jest zamieniane

Substytucja generyczna dla całego rynku w Polsce odbywa się obecnie na poziomie ok. 2 procent. To oznacza, że zamieniane jest jedno opakowanie leku na 50, które potencjalnie mogłyby być zamienione.

Takie dane zaprezentował Maciej Kuźmierkiewicz, dyrektor generalny IMS Health, podczas XXIII Konferencji Hurtowni Farmaceutycznych (Warszawa, 20 października 2014r.).

Mimo że z kwartału na kwartał poziom substytucji wzrastał przez ostatnie półtora roku, nadal jest to  nieznaczne zjawisko.

Jedną z najchętniej zamienianych grup leków są symwastatyny - tu substytucja sięga 10 procent, czyli w aptece zamieniane jest jedno na 10 opakowań leku. Czynnikiem decydującym o zamianie jest cena. Jednak nie mniej ważnym elementem jest rekomendacja farmaceuty w aptece.

Najwięksi lekomani to Francuzi
Jak wynika z danych IMS na temat konsumpcji leków w całej Europie, Polska znajduje się w średniej kontynentu. Największymi lekomanami są Francuzi - spożywają 30 proc. więcej leków niż średnia europejska; na drugim biegunie są Rumunii.

Nie jest zaskoczeniem, że w Polsce pod względem ilościowym nadal dominują generyki. Szef IMS porównał polski rynek do rynku niemieckiego. - W Niemczech ilościowo udział leków generycznych jest na tym samym poziomie, jak w Polsce. Jednak pod względem wartości tych leków, sytuacja za Renem diametralnie odbiega od naszej. Różnice średnich cen leków, i generycznych, i innowacyjnych między krajami są istotne.

- Szczególnie jeśli chodzi o ceny leków innowacyjnych, te potrafią być dwukrotnie wyższe - mówił dyrektor Kuźmierkiewicz, wskazując przy tym na różnice składu koszyka leków w poszczególnych krajach. - W Niemczech nowe leki praktycznie od razu wchodzą do obrotu. U nas nowości terapeutyczne są dla pacjentów dostępne z dużym opóźnieniem.

Na czym generować wzrosty
Z analizy pierwszych ośmiu miesięcy 2014 roku wynika, że największą dynamikę wzrostu, podobnie jak w analogicznym okresie rok wcześniej, można obserwować na rynku leków szpitalnych. O przesuwaniu się w górę decydują nowoczesne i drogie leki, stosowane m.in. w programach lekowych i chemioterapii.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH