System z jedynie słuszną terapią

POLITYKA LEKOWA

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   02-08-2011, 06:11

System z jedynie słuszną terapią

W projekcie ustawy o refundacji leków z września 2010 roku znajdował przepis 15 ust. 1, który mówił o ustalaniu grup limitowych leków, z wyłączeniem produktów stosowanych w ramach programów lekowych. Drobna poprawka komisji sejmowej diametralnie zmieniła filozofię ich tworzenia.

Zastosowany mechanizm ma wymóc stosowanie tańszych leków naśladujących oryginalne i przynieść płatnikowi oszczędności. Jednak krytycy rozwiązania zwracają uwagę na niebezpieczeństwo ograniczenia dostępu do najbardziej optymalnej dla pacjenta terapii.

Zgodnie z nowymi przepisami, grupy limitowe stosuje się wobec leków dostępnych w aptece na receptę, stosowanych w ramach programu lekowego i chemioterapii. Grup limitowych nie tworzy się jedynie w odniesieniu do leków innych niż wyżej wymienione.

Wprowadzenie limitów do programów lekowych realizowanych w szpitalach jest mechanizmem znanym dotąd z refundacji leków wydawanych w aptekach ogólnodostępnych, gdzie lek refundowany jest wydawany do wysokości limitu finansowania i za dopłatą w wysokości różnicy między ceną detaliczną a wysokością limitu. Różnicę tę ponosi pacjent.


Ustawa stanowi, że w przypadku produktów stosowanych w ramach programu lekowego, lek wydawany jest bezpłatnie. Jednak jak podkreśla Katarzyna Sabiłło, prezes Fundacji Lege Pharmaciae wyznaczenie limitu ceny leku w programach lekowych oznacza przymus leczenia lekiem stanowiącym podstawę limitu. - Zgodnie z przyjętą przez Ministerstwo Zdrowia interpretacją obowiązujących przepisów, publiczny ZOZ nie może pobierać jakichkolwiek opłat od pacjentów. W przeciwieństwie do apteki ogólnodostępnej, w przypadku programu lekowego realizowanego w szpitalu nie ma możliwości dopłacenia „ponad limit”.

Lek do leku
Zmiana polega na tym, że wcześniej programy zdrowotne ustalane w formie rozporządzeń koszykowych były ukierunkowane na chorobę. Teraz program lekowy będzie ustalany „per lek” w formie decyzji Ministra Zdrowia.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH