Szczepionki: drożej w aptece z powodu narzutu hurtowników?

POLITYKA LEKOWA

Autor: Tomasz Dąbrowski/rynekaptek.pl   13-05-2011, 06:45

Szczepionki: drożej w aptece z powodu narzutu hurtowników?

Szczepienia są najskuteczniejszą metodą ochrony przed groźnymi chorobami zakaźnymi. Jednak nie od dziś szczepienia wywołują sporo kontrowersji. Ostrości nabrał konflikt dotyczący formy, w jakiej szczepionki powinny być dostarczane pacjentom.

To zagadnienie okazało się również wywołującym największe emocje w czasie dyskusji, jaka miała miejsce podczas debaty na temat szczepień 11 maja 2011 roku w Warszawie.

Art. 68 ust. 1. ustawy Prawo farmaceutyczne głosi: „Obrót detaliczny produktami leczniczymi prowadzony jest w aptece ogólnodostępnej z zastrzeżeniem przepisów ust. 2, art. 70 ust. 1 i art. 71 ust. 1“.

Szczepienia na receptę

Kontrowersje wywołuje ust. 4, który ustawodawca sformułował następująco: „Nie uznaje się za obrót detaliczny bezpośrednie zastosowanie u pacjenta przez lekarza, lekarza stomatologa lub inną osobę wykonującą zawód medyczny produktów leczniczych oraz produktów leczniczych wchodzących w skład zestawów przeciwwstrząsowych, których potrzeba zastosowania wynika z rodzaju udzielanego świadczenia medycznego.”

W ust. 7 zapisano ponadto: „ Minister właściwy do spraw zdrowia określa, w drodze rozporządzenia:

1) wykaz produktów leczniczych, które mogą być doraźnie dostarczane w związku z udzielanym świadczeniem zdrowotnym uwzględniając rodzaj udzielanego świadczenia;

2) wykaz produktów leczniczych wchodzących w skład zestawów przeciwwstrząsowych ratujących życie.

Dr Paweł Grzesiowski, prezes zarządu Fundacji „Instytut Profilaktyki Zakażeń”, zauważył, że w zaistniałej sytuacji w odniesieniu do szczepień zalecanych wyjściem byłyby szczepienia na receptę, refundowane.

Koszt szczepienia, koszt leczenia
Mamy coraz mniej chorób szczepionych. Wprawdzie zabierający głos w dyskusji reprezentant Głównego Inspektoratu Sanitarnego nie przedstawił danych, ile jakich chorób wystąpiło w 2010 roku, jednak wiadomo, że w ub.r. doszło do rekordowo wysokiej ilości (180 tys.) zachorowań na ospę wietrzną. Szacuje się też, że 2-2,5 mln ludzi chorowało na grypę.

Tymczasem szczepienia najzwyczajniej opłacają się. Także budżetowi państwa jako, że jedna doba spędzona przez pacjenta na Oddziale Intensywnej Opieki Medycznej (a tam trafiają również znajdujący się w ciężkim stanie chorzy na zapalenie płuc lub grypę), to koszt rzędu 1,5 tys. zł, podczas gdy cena odpowiedniej szczepionki to jedynie 15 zł.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH