Szpiczak: jaki będzie wynik spotkania resortu i producenta leku?

POLITYKA LEKOWA

Autor: Biznes Newseria/rynekaptek.pl   15-12-2017, 10:05

Szpiczak: jaki będzie wynik spotkania resortu i producenta leku? Obecnie na terapię lekiem pomalidomid czeka ok. 260 osób (Fot. Archiwum)

15 grudnia Ministerstwo Zdrowia po raz ostatni ma rozmawiać z producentem pomalidomidu, przeznaczonego dla pacjentów z nawrotowym i opornym na leczenie szpiczakiem plazmocytowym. Czy lek znajdzie się na styczniowej liście refundacyjnej?

Szpiczak plazmocytowy pozostaje chorobą nieuleczalną, jednak dzięki nowoczesnym terapiom w ciągu ostatnich 20 lat możliwe stało się nawet dwukrotne wydłużenie życia chorych i poprawienie jego jakości – pisze agencja informacyjna Biznes Newseria.

Znaczna część terapii nie jest jednak dostępna dla polskich pacjentów – leczenie jednego chorego to dla budżetu państwa koszt między 10 a 50 tys. zł miesięcznie. Niektóre leki muszą być natomiast przyjmowane nawet przez rok.

– Polski pacjent ma dostęp do mniej więcej 50 proc. nowych leków, które są zarejestrowane w UE. Chcielibyśmy przyspieszyć proces od momentu wejścia nowego leku na rynek europejski do momentu uzyskania go przez polskiego pacjenta. Dziś jest on zbyt długi – mówi agencji dr Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii.

Światowym standardem w terapii tej grupy chorych jest stosowanie pięciu leków: bortezomibu i karfilzomibu, będących inhibitorami proteasomów, oraz talidomidu, lenalidomidu i pomalidomidu, czyli leków immunomodulujących.

Wiceminister zdrowia Marcin Czech, odpowiedzialny za politykę lekową resortu, już wczesną jesienią nie wykluczał, że pomalidomid może trafić na styczniową listę refundacyjną. Dziś w Ministerstwie Zdrowia toczyć się będą ostatnie rozmowy z producentem leku.

Więcej: https://biznes.newseria.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH