"Te dwa punkty mogą decydować o życiu"

POLITYKA LEKOWA

Autor: rp.pl/rynekaptek.pl   27-03-2018, 12:16

"Te dwa punkty mogą decydować o życiu" Jednym z problemów dotyczący refundacji leków, według dyrektor Janssen Polska, jest kwestia obiegu środków (Fot. Archiwum)

Zgodnie z ustawą refundacyjną, na leki może być przeznaczone do 17 proc. budżetu NFZ. Jednak od 2012 r. obserwujemy negatywny trend w tym zakresie – dziś przeznacza się ok. 15 procent. Te 2–3 punkty robią ogromną różnicę - uważa Magdalena Lisiecka, dyrektor generalna Janssen Polska.

- W związku z tym Polscy pacjenci wciąż mają ograniczony dostęp do innowacji - wskazała w wywiadzie dla "Rz" dyrektor Lisiecka.

Jednocześnie, jak przyznała, w przypadku niektórych chorób wiele się zmieniło, jednak nadal dla pacjentów onkologicznych spośród 89 opcji terapeutycznych zarejestrowanych w Europie, tylko dwie są w Polsce w pełni dostępne.

Dodała, że w Europie jesteśmy na końcu listy, jeśli chodzi o refundację nowych terapii. Wyprzedzają nas Czechy, Węgry, Rumunia. - Dla wielu pacjentów, a szczególnie tych, którzy z racji swojej choroby nie mogą czekać, wykorzystanie pełnej puli 17 proc. może decydować o życiu - wskazała.

W ocenie dyrektor Lisieckiej, drugim problemem dotyczącym refundacji leków, jest kwestia obiegu środków.

- Część pieniędzy wraca do budżetu NFZ w systemie payback, ale nie do puli przeznaczonej na leki. Ten proces powinien być transparentny, a środki wracać do źródła, czyli puli przeznaczonej na leki. Wówczas wiadomo byłoby, jakimi możliwościami refundacyjnymi departament polityki lekowej rzeczywiście dysponuje. A dla pacjentów różnica byłaby ogromna - powiedziała.

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH