TFE: na złej refundacji traci budżet państwa

POLITYKA LEKOWA

Autor: Towarzystwo Farmaceutyczno-Ekonomiczne/rynekaptek.pl   14-11-2011, 06:49

TFE: na złej refundacji traci budżet państwa

Dr Tadeusz Szuba, prezes Towarzystwa Farmaceutyczno-Ekonomicznego analizuje spożycie leków w Polsce i przypomina: bez towaroznawstwa farmaceutycznego i obrotu towarowym bez metodologii ATC i DDD nie będzie efektów polityki lekowej.

Towarzystwo było poproszone o doradztwo eksperckie podczas sejmowych prac nad ustawą o refundacji leków. - Z wielką satysfakcją uczestniczyliśmy w tym roku we wmontowaniu kategorii ATC przez Sejm do ustawy - informuje dr Szuba.

Opracowanie TFE zostało robione przy wykorzystaniu układu leków ATC (anatomiczno-terapeutyczno- chemicznego) opracowanego przez farmaceutów norweskich i „kupionego” przez WHO do stosowania we wszystkich krajach członkowskich. 

Wykorzystuje się też maksymalnie system DDD (definiowanych dawek dobowych) służący wraz z ATC jako jednostka miary ilości.

- Jego użyteczność jest wielka nie tylko do analiz spożycia leków, lecz także do porównywania kosztu leczenia. Jest to nieoceniony oręż w analizach farmaceutyczno-ekonomicznych - uważa dr Tadeusz Szuba.Przeanalizowano m.in. sulfonamidy przeciwcukrzycowe. „Świat używa głównie glimepirid i glibenclamid. Mamy 19 leków z glimepiridem od 0,26 do 0,77 zł/DDD (2mg) i jeden z glibenclamidem po 0,11 zł/DDD (10mg). Nasi lekarze raczej już nie lubią dobrego i taniego glibenclamidu (Euclamin), wolą glimepirid, ale pechowo ten najdroższy, Amaryl, po 0,77 zł/DDD. Wydajemy na niego 42,5 mln zł, tracąc 22,6 mln złotych” - uważa dr Szuba i dodaje:- Trzeba wyłączyć go z refundacji. Można też podziękować za kilka innych, nie tanich kopii glimepiridu. Są jeszcze na naszej liście leków refundowanych już niemodne kongenery sulfonamidowe, glipizid (Glibenese) po 0,73-1,52 zł/DDD (10mg) oraz gliquidon (Glurenorm) po 1,03 zł/DDD (60mg). Plus staroć żenująca, tolbutamid (Diabetol) po 0,62 zł/DDD (1,5 g).Opisana zoatała także polityka refundacyjna w zakresie środków przeciwkrzepliwych. Arsenał tych środków składa się głównie z dwóch podgrup, antagonistów witaminy K w rodzaju acenocoumarolu, warfariny, phenprocoumonu, B01AA i heparyn małocząsteczkowych w rodzaju enoxapariny, nadropariny, daltepariny, B01AB.


CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH