Trzy pytania posła do ministra

POLITYKA LEKOWA

Autor: Sejm/ rynekaptek.pl   12-02-2016, 09:23

Trzy pytania posła do ministra Co zrobi MZ, by zahamować wywóz leków?

Farmaceuci i właściciele małych, rodzimych aptek z terenu Podkarpacia, podobnie jak aptekarze z innych części kraju, od dłuższego czasu zmagają się z bardzo trudną sytuacją - zauważa poseł Andrzej Matusiewcz (PiS). I pyta, co robi minister w tej sprawie.

Poseł zwraca uwagę ministra zdrowia na trzy obszary, które degradują ekonomicznie małe, indywidualne apteki lub wpływają negatywnie na bezpieczeństwo zdrowotne Polaków.

Pierwszy problem dotyczy tzw. odwróconego łańcucha dystrybucji.

- Od kilku lat nieuczciwi właściciele firm przy wykorzystaniu różnych sposobów i mechanizmów prowadzą proceder, zmierzający w efekcie do tego, że leki trafiają do hurtowni sprzedających je zagranicę. Prowadzona jest nielegalna działalność, z której nieuczciwe podmioty czerpią ogromne zyski, a w celu uniknięcia odpowiedzialności, rejestrują kolejną działalność pod innym numerem NIP - przypomina ministrowi poseł.

- W rezultacie w naszym kraju powstają apteki i hurtownie, których wyłącznym celem jest pozyskiwanie i sprzedawanie cieszących się popytem leków zagranicę - dodaje i pyta ministra, jakie podjął działania w celu wyeliminowania procederu tzw. odwróconego łańcucha dystrybucji leków w Polsce?

Kolejna kwestia dotyczy pogarszającej się sytuacji małych aptek. Zdaniem posła, te są eliminowane z rynku przez apteki sieciowe.

- Sieci apteczne coraz częściej otwierają swoje nowe punkty w małych miasteczkach, a nawet wsiach. Zmierza to do monopolizacji rynku farmaceutycznego, co jest zjawiskiem bardzo niebezpiecznym. Pacjenci chętniej wybierają apteki sieciowe w przekonaniu, że leki w nich są tańsze. Niewątpliwie w aptekach sieciowych jest grupa leków w korzystniejszej cenie, gdyż firmy farmaceutyczne stosują wobec nich duże upusty, inne leki jednak są znacznie droższe - zauważa poseł.

Jak dodaje, w konsekwencji małe apteki przegrywają walkę z tzw. sieciówkami, likwidując prowadzoną działalność, co z kolei prowadzi do zwolnień zatrudnionych pracowników. Dlatego pyta czy Ministerstwo Zdrowia zamierza podjąć działania, których celem będzie poprawa sytuacji małych i średnich aptek?

Poseł dostrzega też zjawisko pojawiania się na rynku aptecznym ogromnej ilości suplementów diety, oferowanych w bardzo niskich cenach (nawet 1 – 2 zł).

- Preparaty te nie są badane na zawartość substancji czynnej, trudno więc określić, jaka faktycznie jest ich wartość terapeutyczna, czy zawierają one rzeczywiście to, co deklaruje producent lub nie zawierają czegoś więcej. Czy przeprowadzana jest kontrola jakościowa suplementów diety pod względem ich zawartości? - pyta poseł.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH