USA: za epidemię krztuśca odpowiada kilka czynników

POLITYKA LEKOWA

Autor: LJ/rynekaptek.pl   26-07-2012, 12:46

W stanie Waszyngton w USA odnotowano znaczny wzrost zachorowań na krztusiec. Ich liczba przypomina epidemię choroby, którą udało się zahamować dopiero po wprowadzeniu szczepień na masową skalę w latach 40. XX wieku.

Eksperci zwracają uwagę, że w USA takie epidemie wybuchają cyklicznie w różnych stanach. W 2010 r. ze znacznie większą liczbą zachorowań na krztusiec walczyła Kalifornia.

Jedną z przyczyn są malejące nakłady na stanowe budżety zdrowotne. W hrabstwie Skagit w stanie Waszyngton, w którym obecnie odnotowano największą liczbę zachorowań w przeliczeniu na liczbę mieszkańców zauważono, iż stan zatrudnienia w lokalnym departamencie zdrowia publicznego zmniejszył się o połowę w porównaniu do 2008 r. To skutkuje zanikaniem działań profilaktycznych i prewencyjnych.

Brakuje też pieniędzy na wykonywanie badań bakteriologicznych na obecność pałeczki krztuśca w wymazie z jamy nosowo-gardłowej chorego. Lokalne władze zaleciły, by w przypadku osób z objawami wskazującymi na chorobę, które miały kontakt z zakażonym, lekarze przepisywali antybiotyki bez wykonania kosztownej diagnostyki.

Do tego dochodzi problem amerykańskiej opieki medycznej. Nadal znaczny odsetek mieszkańców Stanów Zjednoczonych nie ma ubezpieczenia zdrowotnego. Lekarze podejrzewają, że osoby zakażone, które łagodnie przechodziły chorobę, nie zgłosiły się do lekarza z powodu braku ubezpieczenia, stanowiąc zagrożenie dla innych.

Epidemiolodzy z amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (Centers for Disease Control and Prevention) uważają, że za wybuchy epidemii częściową odpowiedzialność ponoszą także rodzice, którzy odmawiają wykonania szczepień u swoich dzieci. W stanie Waszyngton odnotowano najwyższy w 2011 roku wskaźnik takich odmów. Jednocześnie w związku z tym wprowadzono nowe prawo stanowe wymagające od rodziców przedstawienia zaświadczenia, że odmowa zaszczepienia dziecka odbyła się po konsultacji lekarskiej.

Większość ofiar tegorocznej epidemii krztuśca była szczepiona. Te osoby zazwyczaj przechodziły chorobę łagodniej. Jak podkreślają epidemiolodzy, immunizacja ma na celu nie tylko ochronę jednostki, ale całej populacji. - Szczepienia podnoszą odporność zbiorowiskową. Polega ona na tym, że osoby, które nie mogą zostać zaszczepione z różnych powodów, np. medycznych, są chronione dzięki obecności osób, które poddały się szczepieniu - przypomina Iwona Paradowska-Stankiewicz z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH