Ustawa refundacyjna: wątpliwości AOTM. Większe uprawnienia pacjentów

POLITYKA LEKOWA

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   20-09-2011, 01:10

Ustawa refundacyjna: wątpliwości AOTM. Większe uprawnienia pacjentów

Ustawa refundacyjna umożliwi organizacjom pacjenckim aktywny udział w pracach i posiedzeniach Rady Przejrzystości (obecnie Rada Konsultacyjna). Jednocześnie niektóre przepisy ustawy budzą wątpliwości Agencji.

Rada Konsultacyjna AOTM powstała w 2007 roku na podstawie zarządzenia Ministra Zdrowia. Dwa lata póżniej, dzięki ustawie koszykowej Agencja, a wraz z nią wszyskie organy AOTM, zyskały "umocowanie" ustawowe. Od 1 stycznia 2012 roku, po wejściu w życie przepisów ustawy o refundacji leków, zmieni się nie tylko nazwa Rady, ale i kierunek oraz zakres pracy.20 wspaniałych
Ustawa o refundacji leków wprowadza zmiany w składzie Rady Przejrzystości. Spośród 20 członków, połowę mają stanowić osoby merytorycznie przygotowane do przeprowadzenia oceny świdczeń opieki zdrowotnej, w tym etyki, posiadających doświadczenie, uznany dorobek oraz co najmniej stopień naukowy doktora nauk medycznych lub dziedzin pokrewnych (art. 31s).Ponadto do RP wchodzi czterech przedstawicieli wskazanych i powołanych przez Ministra Zdrowia oraz po dwie osoby z NFZ, URPL i instytucji Rzecznika Praw Pacjenta. - Te dwie ostatnie instytucje są o tyle istotne, że najważniejszą kwestią oceny leków off label będzie kwestia ich bezpieczeństwa - zauważa Łukasz Andrzejczyk z działu obsługi RK AOTM.

Jego zdaniem, uwzględnienie Rzecznika Praw Pacjenta w składzie Rady umożliwia reprezentację organizacji pacjentów w procesie oceny leku. Można mieć nadzieję, że ich udział wiele wniesie do pracy grupy. Jedna osoba będzie mogła zebrać uwagi wszystkich stowarzyszeń pacjentów i zaprezentować je na posiedzeniu Rady. Jakie niebezpieczeństwo widzi pracownik Agencji w tym układzie? - Ustawa mówi o dziesięciu osobach przygotowanych merytorycznie do oceny świadczeń, powołanych przez Ministra Zdrowia, jednak nie jest w ustawie napisane, kto wskazuje te osoby. Może się zdarzyć, że na posiedzeniu Rady będzie takich osób zbyt mało. To oznaczałoby przewagę przedstawicieli instytucjonalnych. Decyzje podejmowaliby urzędnicy - ocenia Łukasz Andrzejczyk.Formą uniknięcia takiej sytuacji jest przepis ustawy, zgodnie z którym zespół może zdecydować bezwzględną większością głosów o konieczności podjęcia uchwały przez Radę Przejrzystości w pełnym składzie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH