W Sejmie bezradnie o sytuacji aptek indywidualnych

POLITYKA LEKOWA

Autor: sejm, ms/rynekaptek.pl   14-10-2014, 08:03

W Sejmie bezradnie o sytuacji aptek indywidualnych W Sejmie o branży farmaceutycznej (foto: Sejm)

Sejmowa podkomisja nadzwyczajna, przy okazji kolejnej dyskusji na temat przepisów o eliminowaniu sfałszowanych produktów leczniczych, jeszcze raz wysłuchała narzekań na to, że nowe przepisy zniszczą apteki indywidualne.

Podczas dyskusji nad rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy - Prawo farmaceutyczne oraz ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii poseł Rajmund Miller (PO) zwrócił się do przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia ze słowami: rozłożycie kompletnie polskie apteki, w 2013 r. upadło tysiąc aptek indywidualnych, a teraz rozłożycie następne.

 W ocenie Rajmunda Millera, czym prędzej trzeba zająć się kwestią eksportu równoległego. W efekcie pozaprawnych działań, specjalnie tworzone sieci aptek wywiozły z kraju w 2013 r. leki warte miliardów złotych. Prawo w tym względzie jest bezradne.

 - Tymczasem ustawodawca nakłada na właścicieli aptek kolejne obciążenia wynikające z projektowanych właśnie rozwiązań w sferze przeciwdziałania fałszowaniu leków. Tego ciężaru wiele niezależnych aptek nie wytrzyma – przekonywał poseł PO.

 Wtórował mu Marek Jędrzejczak z Naczelnej Rady Aptekarskiej, który apelował o pomoc dla najsłabszych uczestników rynku, gdyż małe apteki rodzinne kolejnych obligatoryjnych wydatków już nie wytrzymają.

 - W podobnej sytuacji znalazły się hurtownie - zauważył Andrzej Stachnik, prezes Związku Pracodawców Hurtowni Farmaceutycznych. W jego ocenie, wydatki na infrastrukturę będą potężne i wydatki te muszą być zrekompensowane przez rząd, a ustawodawca takie wydatki powinien przewidzieć.

 Co na to Ministerstwo Zdrowia?

 Odpowiedź jest jednoznaczna, o żadnym specjalnym funduszu nie może być mowy. Dotacje celowe pojawią się tylko wówczas, gdy takie rozwiązanie przewidzi ustawodawca. Póki co, pokrycie wydatków to obowiązek uczestników rynku, a zmiana takiej konstrukcji wymaga inicjatywy ustawodawczej.

Posłowie kwestię ewentualnego pokrycia przez budżet kosztów finansowania nowych rozwiązań w branży farmaceutycznej - przemilczeli.

 Więcej: Sejm

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH