W Sejmie o tym, że jest za dużo aptek

POLITYKA LEKOWA

Autor: ms   11-09-2014, 08:17

W Sejmie o tym, że jest za dużo aptek

Alina Fornal, prezes ORA w Warszawie wystąpiła w Sejmie jako przewodnicząca mazowieckiego forum samorządów zawodów zaufania publicznego, sygnalizując problemy stojące przed farmaceutami, wykonującymi zawód zaufania publicznego. Do tego głosu swoje zdanie dołączył dr Marek Jędrzejczak, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

W ocenie Aliny Fornal, grupa zawodowa farmaceutów najbardziej jest zagrożona w niezależnym wykonywaniu zawodu. Inwestorzy, którzy uruchamiają apteki naciskają na zatrudnianie możliwie najtańszych pracowników, a więc de facto słabej wykształconych. Na Mazowszu statystycznie w jednej aptece pracuje mniej niż dwóch magistrów farmacji.
W ten sposób maleje bezpieczeństwo pacjentów. Normy liczby mieszkańców, które przypadają na jedną aptekę w wielu krajach UE kształtują się na poziomie 4 tys. W Polsce nie ma takich uregulowań, a praktyka pokazuje, że statystycznie 2 tys. osób na terenie działania jednej apteki to za mało. Trudno w takich warunkach o skompletowanie załogi o możliwie najwyższym poziomie profesjonalności. Apteki o małej liczbie potencjalnych klientów nie mogą być dobrze zapatrzone, trudno jest im także o profesjonalny personel.

Dr Marek Jędrzejczak, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej apelował w Sejmie o zwiększenie roli samorządu zawodów zaufania publicznego, bo jego większe znaczenie jest wyznacznikiem państwa demokratycznego.
Marek Jędrzejczak stawia pytanie: czy ważniejsza jest swoboda wykonywania działalności gospodarczej, czy bezpieczeństwo zdrowotne pacjenta? Farmaceuci w tzw. aptekach sieciowych mają problem z niezależnością w wykonywaniu swojego zawodu. Teraz w aptece najważniejszy jest menadżer apteki, pośrednią rolę odgrywają kierownicy aptek, personel fachowy.

We wszystkich krajach starej UE ściśle określona jest liczba pacjentów na aptekę oraz odległość pomiędzy aptekami. W Polsce o takich restrykcjach mówi się niewiele.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE