Wanda Nowicka nazwała aptekarzy sprzedawcami. NRA oburzona

POLITYKA LEKOWA

Autor: NIA/ŁS/rynekaptek.pl   30-01-2015, 12:15

Wanda Nowicka nazwała aptekarzy sprzedawcami. NRA oburzona Wanda Nowicka w Sejmie (fot. wandanowicka.eu)

Wanda Nowicka, wicemarszałek Sejmu RP, w audycji radiowej powiedziała m.in., że "rada aptekarska to środowisko sprzedawców, które nie jest ostateczną instancją w rozstrzyganiu, jak działa jakiś specyfik i w jaki sposób powinien być wydawany". NRA uważa, że słowa te godzą w wizerunek zawodu farmaceuty i obrażają aptekarzy.

NRA jest oburzona, że Wanda Nowicka, podczas audycji w Radiu Zet (22 stycznia) powiedziała:

 „Pamiętajmy, że rada aptekarska przy wszelkich jej zaletach to jest jednak środowisko sprzedawców. Oni mają wiedzę medyczną, nie można im tego odmówić, ale nie są ostateczną instancją w rozstrzyganiu, jak działa jakiś specyfik i w jaki sposób powinien być wydawany. Ich rolą jest sprzedawanie tego, co jest w Polsce dostępne, a nie zakazywanie i odwoływanie się na przykład do klauzuli sumienia, co też niestety się w Polsce zdarza".

Wypowiedź dotyczyła stanowiska NRA w sprawie w sprawie stosowania tabletek zawierających octan uliprystalu.

Samorząd aptekarski uważa, że słowa te, wypowiedziane w przestrzeni publicznej przez posła na Sejm RP, godzą w wizerunek zawodu farmaceuty i obrażają aptekarzy, którzy w swojej praktyce zawodowej kierują się regułą salus aegroti suprema lex esto. Zdaniem NRA, nie sprzyjają też budowaniu zaufania między pacjentami a farmaceutami wykonującymi zawód zaufania publicznego.

- Dla celów stricte politycznych użyła Pani sformułowań głęboko niestosownych, świadczącego o nieznajomości faktów i deficycie wyobraźni moralnej. A przecież uczestnicząc przed dwoma laty w uroczystościach Ogólnopolskiego Dnia Aptekarza w Warszawie, miała Pani okazję poznać nasze środowisko i jego problemy. Warto przypomnieć, że wówczas składała nam Pani wyrazy uznania – napisali aptekarze w liście do Wandy Nowickiej.

NRA stoi na stanowisku, że wywieranie przez wicemarszałka Sejmu RP nacisków w celu ograniczenia zagwarantowanych konstytucyjnie obszarów samorządności jest niedopuszczalne i sprzeczne z zasadami demokratycznego państwa prawa.

Więcej: nia.org.pl

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH