Według PiS leki mogą być tańsze

POLITYKA LEKOWA

Autor: dziennikbaltycki.pl, RR/Rynek Zdrowia   21-02-2014, 11:21

Dziennik Bałtycki przypomina program zdrowotny PiS i zastanawia się, skąd pieniądze na jego realizację.

- Choćby z oszczędności poczynionych na administracji, ze zwolnienia systemu ochrony zdrowia z zadań opiekuńczych w stosunku do osób niesamodzielnych, którym chcemy zapewnić profesjonalną opiekę domową - tłumaczy Bolesław Piecha, senator i były wiceminister zdrowia.

Dodaje, że problem, skąd wziąć pieniądze, aby nakłady na zdrowie Polaków osiągnęły poziom europejski, to zadanie dla przyszłego ministra finansów.

- To takie mieszanie herbaty, raz w jednym kierunku, raz w drugim, ale nadal bez cukru. A pod pustymi hasłami typu "każdy lek refundowany za 8-9 zł" powinna być umieszczona gwiazdka - te postulaty uda się spełnić, ale pod warunkiem, że wróżka wyczaruje nam na zdrowie dodatkowe pieniądze - ocenia wiceminister zdrowia Sławomir Neumann.

O ocenę pomysłu, by leki, które są obecnie refundowane były w jednej, określonej w ustawie niskiej cenie zapytaliśmy prof. Stanisławę Golinowską, kierownika Zakładu Ekonomiki Zdrowia i Zabezpieczenia Społecznego, Collegium Medicum UJ.

- Regulacja dotycząca ustawowego określenia cen leków refundowanych idzie zdecydowanie za daleko. Nie wyobrażam sobie, żeby można było odgórnie narzucać ceny producentom. Istnieją co prawda regulacje wobec producentów, ale cen nie dotyczą. Problemem polega na czym innym: ile przeznaczany na refundację leków? Im więcej, tym mniejsze będą ceny - odpowiedziała prof. Golinowska.

Inne elementy programu zdrowotnego PiS to m.in.: likwidacja NFZ i przejęcie jego funkcji przez wojewodów, którzy dzielić będą przydzielone im pieniądze z budżetu państwa między placówki lecznicze; stworzenie sieci szpitali publicznych gwarantujących bezpieczeństwo mieszkańcom; powrót gabinetów dentystycznych oraz pielęgniarek do szkół. Analizowaliśmy je w portalu rynekzdrowia.pl 28 stycznia br.

Czytaj: Reforma według PiS, czyli co by było, gdyby...

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE