Wejście w życie ustawy refundacyjnej: finałowe odliczanie

POLITYKA LEKOWA

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   05-12-2011, 19:36

Wejście w życie ustawy refundacyjnej: finałowe odliczanie

Ministerstwo Zdrowia stało się resortem, w którym nigdy nie gasną światła. Wszystko przez toczące się tam dniami i nocami negocjacje cenowe. Wszystko po to, by zgodnie z przepisami ustawy o refundacji leków, pierwszy wykaz refundacyjny mógł mieć datę 1 stycznia 2012 roku.

Im bliżej wejścia w życie ustawy refundacyjnej, tym większe oczekiwanie na to, co będzie. Póki co resort zdrowia stał się ministerstwem, gdzie nigdy nie gasną światła. Przedstawiciele firm farmaceutycznych informują o maratonach negocjacyjnych, trwających kilkanaście godzin na dobę, z krótkimi przerwami.

Popołudniem na korytarzach resortu wymijają się ci, co przybyli do ministerstwa wczesnym rankiem, z tymi, którzy będą rozmawiać o cenach swoich leków do drugiej w nocy. Również członkowie Komisji Ekonomicznej przekraczają limit spotkań przewidzianych dla nich w ustawie refundacyjnej.

Z jednej strony celem zmian w polityce lekowej państwa jest wprowadzenie przejrzystych reguł w podejmowaniu decyzji refundacyjnych. Często przekonywaliśmy się, że można w efektywny sposób dostarczać nieskuteczne leczenie.

Z drugiej – chodzi o uzyskanie oszczędności. - Wprowadzone w Polsce rozwiązania w ciągu 4 lat mają przynieść NFZ oszczędności na poziomie 5 mln zł – oceniła Joanna Lis, prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Farmakoekonomicznego, podczas IX Międzynarodowej Konferencji PTFe (Warszawa, 1-2 grudnia 2011r.).

Dodała jednak, że redukcje wydatków w obszarze ochrony zdrowia nie są jedynie polską specyfiką, a rozwiązania zastosowane w ustawie o refundacji leków to nic nowego. W Europie o potrzebie i sposobach uzyskania oszczędności dyskutuje się od dawna. Ważne, by przy tym wszystkim obrać właściwą drogę i rosnące wydatki na zdrowie efektywnie wykorzystać.

Obniżki, redukcje, ograniczenia
We Francji planowane jest wprowadzenie redukcji poziomu refundacji i obniżanie cen leków. W Niemczech wprowadzono zmiany strukturalne m.in. poprzez centralne negocjacje dotyczące rabatów poszczególnych kas chorych z producentami. We Włoszech planuje się obniżanie cen generyków o 12,5 proc., promowanie ich użycia oraz centralny system zakupu generyków i redukcję marży hurtowej.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH