Wielka Brytania: przemysł farmaceutyczny wymyśla (niektóre) choroby?

POLITYKA LEKOWA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   06-04-2010, 08:51

Średnia życia na Wyspach jest coraz dłuższa, ogólny stan zdrowia publicznego poprawia się, ale Brytyjczycy za to łykają coraz więcej leków.

Jak wynika z danych publicznej służby zdrowia, statystyczny mieszkaniec Wysp wykupuje w ciągu roku 16 recept. Według prof. Joan Busfield z uniwersytetu w Essex powodem jest to, iż przemysł farmaceutyczny wymyśla coraz nowe leki dla przeciwdziałania stanom, których jeszcze niedawno w ogóle nie znano albo nie leczono lekami.

W artykule zamieszczonym w publikacji „Social Science & Medicine”, Busfield zwraca uwagę, że jeszcze niedawno nie było leków na obniżenie poziomu cholesterolu, ani na nadaktywność u dzieci i młodzieży. Rośnie także liczba recept wypisywanych na nadwagę i otyłość, zaburzenia cyklu u kobiet, a nawet „wiercenie się” i niemożność wysiedzenia w miejscu, zwłaszcza w odniesieniu do dzieci.

Samych tylko recept na statyny obniżające poziom cholesterolu w 2008 r. wypisano w Wielkiej Brytanii 50 milionów, co w okresie 4 lat oznacza przyrost o 80 proc. Leki na nadaktywność wypisuje się na 10 tys. recept w ciągu tygodnia.

Lekarze psychiatrzy rozważają wprowadzenie leków na stan określany jako „zakłócenie tempa poznawczego”, którego objawami są bierność, bujanie w obłokach i ospałość. Objawy te, jak zauważa brytyjska naukowiec, łatwo pomylić ze skłonnością do lenistwa.

Rozważany jest także lek na wybuchowe usposobienie u dorosłych określane fachowo jako „sporadyczne zaburzenia panowania nad sobą”.

Dane za 2006 r. wskazują, iż publiczna służba zdrowia wydaje 22 mln funtów dziennie na subsydiowanie leków dostępnych na receptę, co w porównaniu z 1996 r. stanowi wzrost o 60 proc. Budżet brytyjskiej publicznej służby zdrowia (NHS) wynosi ok. 110 mld funtów rocznie.

Jednak jak twierdzi prof. Joan Busfield, rząd nie chce położyć kresu wydatkom na leki, których wartość jest dyskusyjna z uwagi na rolę przemysłu farmaceutycznego w gospodarce.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH