Wielkopolska: pieniędzy na chemioterapię nie wystarczy do końca roku

POLITYKA LEKOWA

Autor: Głos Wielkopolski, RR/rynekaptek.pl   07-10-2011, 11:47

Szpitale w Pile i Lesznie odsyłają chorych na raka do Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu, bo skończyły się im pieniądze na chemioterapię. WCO leczy jeszcze w ramach kontraktów, ale według wstępnych wyliczeń skończą się one w połowie listopada.

Głos Wielkopolski, który donosi o tym problemie, przytacza deklarację Jerzego Mazurka, zastępcy dyrektora ds. lecznictwa WCO, że żaden pacjent, który trafi do kierowanej przez niego placówki, nie zostanie odesłany.

- Wielkopolski Oddział Wojewódzki NFZ na bieżąco i szczegółowo analizuje potrzeby jakie sygnalizują wielkopolskie placówki (w tym szpital w Pile) w zakresie chemioterapii. Na tej podstawie będzie mógł dokonać renegocjacji kontraktów, zwiększając ich wartość. Wszystko jednak w ramach ściśle określonego budżetu jakim dysponuje nasz Oddział - powiedziała nam Marta Banaszak, rzecznik wielkopolskiego NFZ.

Ale rzecz nie dotyczy tylko Wielkopolski, Szpitala Specjalistycznego w Pile, czy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Lesznie. Brak środków na leczenie nowotworów daje się we znaki wszystkim.

- Wszyscy chorzy leczeni przez hematologów rywalizują w pewnym sensie między sobą w dostępie do terapii z powodu ograniczonych środków - mówił niedawno dla portalu rynekzdrowia.pl, prof. Wiesław Jędrzejczak, konsultant krajowy w dziedzinie hematologii i podkreślał, że nie ma obecnie ucieczki od swoistej reglamentacji, gdyż NFZ nie dysponuje nieograniczonymi środkami.

- Zawsze też będzie istniał problem wyboru. Jest tylko pytanie, kto tego wyboru ma dokonać? - zastanawiał się profesor i wskazywał, że spośród dwu decydentów - NFZ i lekarza - ostanie słowo należy do lekarza.

- Uważam, że decyzje dotyczące udostępnienia terapii chorym powinni podejmować lekarze. W medycynie wielokrotnie się zdarza, że dysponujemy środkami do udzielenia pomocy tylko jednemu choremu, podczas gdy w kolejce do leczenia jest trzech kolejnych. Zgodnie z etyką lekarską, trzeba wybrać tego chorego, który odniesie największe korzyści z zastosowanej terapii - powiedział Jędrzejczak.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH