Wielkość marży ma wtórne znaczenie przy wywozie leków

POLITYKA LEKOWA

Autor: LJ/ rynekaptek.pl   15-04-2015, 17:25

Wielkość marży ma wtórne znaczenie przy wywozie leków Wiceminister zdrowia wyjaśnia sprawę marż

Wiceminister zdrowia: wielkość marży ma wtórne znaczenie przy wywozie lekówKwestia marży hurtowych, która pojawiła się ostatnio w debacie publicznej, niesie ze sobą sporo niezrozumienia. Po pierwsze minister zdrowia nigdy nie wydawał interpretacji wobec ustawy refundacyjnej - mówi Igor Radziewicz Winnicki.

- Ustawa jest napisana w sposób niebudzący wątpliwości i wyraźnie wskazuje na to, że wysokość marży hurtowej opisanej w ustawie refundacyjnej dotyczy leków refundowanych - wyjaśnia wiceminister zdrowia, Igor Radziewicz-Winnicki.

Refundowanych, czyli tych, które są przedmiotem refundacji i wydatkowania publicznych pieniędzy, którymi państwo dokłada się do ceny tak, by pacjent płacił mniej.

- Znaczenie marży hurtowej ma podstawowe znaczenie dla pacjenta, bo gwarantuje, że po pierwsze, ten sam lek w różnych aptekach ma zawsze tę samą cenę. Po drugie ustalenie przez państwo wielkości marży na leki refundowane powoduje to, że niezależnie od tego, czy lekiem obraca jedna hurtownia czy 50 hurtowni zanim trafi on do apteki, pacjent zawsze dopłaca do tego leku tyle samo - stwierdza wiceminister.

Dodaje: - Natomiast wielkość tej marży hurtowej ma wtórne znaczenie na wywóz leków za granicę, bo siłą napędową wywozu leków za granicę jest różnica w cenie, która jest kilkukrotnie, a czasami nawet kilkunastokrotnie większa niż w innych krajach. Stąd też opłaca się kupić lek w Polsce i sprzedać za granicą.

Zdaniem wiceministra zdrowia, w związku z powyższym, ustawa Prawo farmaceutyczne, którą Sejm uchwalił 9 kwietnia, ten problem jednoznacznie reguluje. - Teraz, by lek można było wywieźć z Polski, musi istnieć pewność, że mamy w kraju wystarczającą ilość tego leku, która wystarczy na pokrycie potrzeb pacjentów mieszkających w Polsce.

Wypowiedź wiceministra padła w trakcie konferencji w resorcie zdrowia (15 kwietnia br.) na temat pakietu onkologicznego. Podczas spotkania pojawiły się jednak również pytania o wywóz leków. Sprawa jest pokłosiem pism, jakie zostały ujawnione kilka dni temu mediom.

Na pytania przedsiębiorców dotyczących sprzedaży leków poza granice RP, w 2012 roku urzędnicy Departamentu Polityki Lekowej resortu zdrowia informowali, że "przy zakupie leku przez hurtownie od wytwórcy w celu dalszej odsprzedaży poza granice RP, można stosować dowolnie ustalone przez strony ceny (dotyczy to zarówno leków refundowanych, jak i nierefundowanych). Przy czym powinno to być wyraźnie zaznaczone w dokumentacji, iż przedmiotowa ilość produktu leczniczego przeznaczona jest na inny rynek niż polski, celem uniknięcia potencjalnych pomyłek".

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH