Wiemy, którym seniorom PiS da darmowe leki

POLITYKA LEKOWA

Autor: JMac./mat.press./rynekaptek.pl   06-11-2015, 12:40

Wiemy, którym seniorom PiS da darmowe leki Nie wszyscy seniorzy otrzymają prawo do darmowych leków

Projekt ustawy PiS dot. darmowych leków dla seniorów mówi, że mogą otrzymać je osoby po 75. rż. W Polsce seniorzy stanowią 22 proc. ludności, a prawie połowa z nich przekroczyła 70. rok życia. 12 proc. pacjentów nie wykupuje leków z powodu biedy. Ilu dostanie darmowe leki?

Co oznacza termin "darmowe leki"? To tylko te, które są przepisane przez lekarza i znajdują się na liście refundacyjnej.

Darmowe leki otrzymają osoby mające emerytury czy renty w wysokości nieprzekraczającej 130 proc. najwyższej emerytury. Obecnie najniższa emerytura to 880 zł brutto, a 130 proc. to 1144 zł.

W 2020 r. blisko 25 proc. mieszkańców Polski będą stanowiły osoby powyżej 65. roku życia, a w 2050 r. – już 40 proc. Będzie przybywać osób w wieku 85 lat i więcej. W 2014 r. w Polsce żyło ich 665 tys. i stanowiły 2 proc. ludności. Szacuje się, że w 2050 r. będą stanowić ponad 6 proc. mieszkańców naszego kraju.

Według prognozowanych przez PiS danych do otrzymania darmowych leków uprawnionych będzie ok. 280 tys. osób.

Statystyki przewidują, że coraz więcej osób starszych prowadzi samotne gospodarstwa domowe, czyli niektórzy z nich muszą podzielić swoje utrzymanie z zapewnieniem sobie zdrowia tak, by wystarczyło im niecałe tysiąc złotych na miesiąc.

Według badań Eurostatu przewiduje się, że 65-letni mężczyzna ma przed sobą prawie 16 lat życia, z czego tylko 7 w dobrym zdrowiu. 65-latka będzie żyć jeszcze przeciętnie 20 lat, ale w dobrym zdrowiu niecałe 8.

Po przekroczeniu 75. roku życia wraz z pogarszaniem się stanu zdrowia rośnie zapotrzebowanie na świadczenia medyczne i opiekuńcze, a osoby powyżej 85. roku życia wymagają najczęściej stałej opieki.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE