Wykaz "S" "dość naukowo opracowany"

POLITYKA LEKOWA

Autor: pomorska.pl, MM/rynekaptek.pl   04-08-2016, 09:29

Wykaz "S" "dość naukowo opracowany" Lista "S" to wynik sugestii i przemyśleń specjalistów w poszczególnych dziedzinach - uważa dr Jałocha.

W ministerialnym projekcie leków dla seniorów są preparaty nowoczesne, stosowane w leczeniu wielu schorzeń jako leki pierwszego rzutu. Nareszcie mamy coś dobrego -  chwali projekt dr Dariusz Jałocha, konsultant wojewódzki w dziedzinie medycyny rodzinnej.

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł przedstawiając 1 sierpnia projekt wykazu leków dla osób 75+, mówił, że tworząc listę resort skupiał się przede wszystkim na tych lekach, które obecnie są dostępne z odpłatnością 30 proc.

Wbrew obawom - tak pacjentów, jak i lekarzy - że na listę trafią przestarzałe, tanie preparaty - tak się nie stało – pisze Gazeta Pomorska.

Zdaniem dr Dariusza Jałochy, okazuje się, że w ministerialnym wykazie są preparaty nowoczesne, stosowane w leczeniu wielu schorzeń jako leki pierwszego rzutu. - Nareszcie mamy coś dobrego - zachwala projekt dr Jałocha.

Według konsultanta to nie firmy farmaceutyczne i nie politycy decydowali o zawartości listy bezpłatnych leków dla seniorów.

- Przede wszystkim przyjrzałem się wybranym substancjom czynnym, których jest 68. To wynik sugestii i przemyśleń specjalistów w poszczególnych dziedzinach. Powiedziałbym nawet, że wykaz jest „dość naukowo opracowany”. Nie chodziło tylko o prosty ukłon w stronę pacjentów. Nadrzędny cel to danie możliwości darmowego, ale skutecznego leczenia schorzeń wieku podeszłego - twierdzi dr Jałocha.

Michał Byliniak, wiceprezes NRA, prezes warszawskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej, uznaje kierunek przyjęty przez rząd jest właściwy, dlatego projekt listy 75+ zakładającej sfinansowanie darmowych leków dla seniorów przyjmuje z zadowoleniem.

- Lista zawiera 70 substancji, występujących łącznie w ponad 1,1 tys. lekach, z czego większość to odpowiedniki mające ten sam skład i tę samą dawkę. Co ważne, przeważająca część leków na liście była wcześniej dostępna z 30-proc. odpłatnością. Teraz będą one dostępne dla seniorów za darmo. Dzięki temu będą oni mogli kontynuować trapię, którą do niedawna - ze względów ekonomicznych - musieli przerwać - mówił dla Rynku Aptek wiceprezes NRA.

Więcej: http://www.pomorska.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH