"Za pięć dwunasta. Refundacja 2012": pacjenci wyładują gniew w aptekach?

POLITYKA LEKOWA

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   08-12-2011, 18:40

"Za pięć dwunasta. Refundacja 2012": pacjenci wyładują gniew w aptekach?

Eksperci ostrzegają, że w pierwszych dniach stycznia może być problem z realizacją recept refundowanych. Tymi, na których skupi się gniew i frustracja chorego będą farmaceuci.

Do momentu sprawnego funkcjonowania zmian przewidzianych w ustawie o refundacji leków, pierwsze miesiące mogą być dla nich trudne.- Jak wydać lek na receptę wystawioną przed 1 stycznia 2012 roku, z jaką odpłatnością - zastanwiał się Michał Pilkiewicz, dyrektor generalny IMS Poland podczas konferencji „Za pięć dwunasta. Refundacja 2012“ (Warszawa, 8 grudnia br.).

Jego zdaniem, w przypadku problemów z realizacją recept, największa flustracja będzie wyładowna na farmaceutach: - To są ludzie będący na pierwszej linii, spotkają się z falą niepewności i agresji.Recepta nie jest czekiem

Część niewiadomych wynikać może z obawy lekarzy - przed wystawianiem recept na leki refundowane i aptekarzy - przed ich realizacją. Ustawa wprowadza bowiem szereg sankcji i kar za uchybienia formalne w wystawianych receptach.- Od dawna zabiegamy, by ministerstwo zdrowia zmieniło filozofię myślenia o receptach. Stanowią one porozumienie między aptekarzem i lekarzem. Recepta nie jest czekiem - mówił Grzegorz Kucharewicz, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.Zdaniem szefa NRA, jeśli recepta zawiera elementy, które pozwolą zidentyfikować pacjenta, jest czytelna, a zawiera jedynie drobne błędy i uchybienia, kosztami refundacji nie powinien być obciążany ani lekarz, ani farmaceuta.Z obawy przed sankcjami, aptekarz może odmówić wydania leku refundowanego ze zniżką, prosząc o ponowną wizytę u lekarza w celu uzupełnienia lub poprawienia recepty. NRA wpadła też na inny pomysł - wezwie aptekarzy, by w przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do prawidłowości wypisanej recepty stemplowali ją po 1 stycznia pieczątką: "Refundacja do decyzji NFZ". Dopiero po stwierdzeniu przez Fundusz, że recepta jest prawidłowa, nastąpi wydanie leku.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH