Zachęty zamiast nakazów - to ułatwi zamianę leków w aptekach

POLITYKA LEKOWA

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   11-04-2014, 09:13

Zachęty zamiast nakazów - to ułatwi zamianę leków w aptekach

Ministerstwo Zdrowia uruchomiło infolinię dla pacjentów o tańszych odpowiednikach leków refundowanych. Pytamy farmaceutów, co myślą o pomyśle, którego konsekwencje będą ponosić w pierwszej kolejności.

Zamiast infolinii aptekarze oczekują ze strony MZ realnych zachęt i wsparcia w postaci chociażby systemu informatycznego, który umożliwiałby bezproblemowe zamiennictwo leków według kryteriów: cena i wskazania terapeutyczne. Ich zdaniem, w obecnej sytuacji nakaz substytucji na poziomie apteki to pułapka prawna.

Przede wszystkim są jednak oburzeni inicjatywą, bo akcja podważa ich wiarygodność. - Postrzegamy to jako niezbyt udany pomysł mogący wpływać na ocenę pracy aptekarzy. Dochodzi bowiem do sytuacji, gdy anonimowy pracownik infolinii w oparciu o dostępny wykaz wskazuje, jakiego zamiennika pacjent może zażądać w aptece - mówi prezes Grzegorz Pakulski, prezes Kaliskiej Izby Aptekarskiej, wskazując na wiarygodność takiej porady, jak również możliwe do przewidzenia sytuacje konfrontacji chorych z farmaceutą za pierwszym stołem: - Jak wyposażonemu w konkretną nazwę najtańszego zamiennika pacjentowi wytłumaczyć, że w międzyczasie nastąpiły zmiany na wykaz refundacyjnych i zmieniła się odpłatność za ten lek?

Rachunek ekonomiczny
Zdaniem środowiska, mechanizmy ustawy refundacyjnej w zakresie substytucji generycznej działają na niekorzyść aptek. Nie dość, że marża detaliczna jest taka sama dla wszystkich refundowanych odpowiedników i farmaceuta nie ma zachęty do wydawania tańszych leków, to w dodatku w dłuższej perspektywie substytucja apteczna powoduje stopniowe obniżanie ceny podstawy limitu i obniżenie kwoty marży detalicznej.

- Apteka jest przedsiębiorstwem. Z ustawy o działalności gospodarczej wynika, że obowiązkiem firmy jest zarabiać, a nie przynosić straty. W obecnych uwarunkowaniach prawno-rynkowych,   informowanie o tańszych odpowiednikach przekłada się na niższą marżę, mniejsze zyski, czyli działanie na swoją niekorzyść - przekonuje prezes Pakulski.

To, czego farmaceuta obsługujący infolinię może również nie być świadomy, to zgłaszane przez aptekarzy problemy z dostępnością do niektórych tańszych leków. W części przypadków przypomina to sytuację z przeszłości, gdy na wykazach funkcjonowały leki-duchy.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH