Zamiana leku narazi na szwank relacje lekarza z pacjentem?

POLITYKA LEKOWA

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   29-10-2014, 08:57

Zamiana leku narazi na szwank relacje lekarza z pacjentem?

Jeśli pacjent ma być informowany o możliwości zamiany leku, to najlepszym miejscem jest apteka - stwierdził prezes Konstanty Radziwiłł, b. prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, odrzucając opcję substytucji leku w gabinecie lekarskim.

- Po co lekarz ma zamieniać lek na tańszy? I jak wytłumaczyć pacjentowi, że dostanie taki sam lek, ale po niższej cenie? - pytał.

Do takiego wyznania skłoniła go debata "Leki biopodobne – szanse dla pacjentów, wyzwania dla polskiej gospodarki”, zorganizowana przez Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego oraz Europejskie Stowarzyszenie Leków Generycznych (Warszawa, 28 października 2014r.).

Spotkanie potrzebne, bo jak pokazało Polacy nie wiedzą czym różnią się leki syntetyczne od biologicznych, czy można je zamieniać itd. Obecni na spotkaniu przedstawiciele organizacji pacjenckich oczekują dialogu z resortem zdrowia i działań edukacyjnych.

Również Ministerstwo Zdrowia zadeklarowało, że chciałoby widzieć na rynku więcej leków biopodobnych i je refundować. Dr Radziwiłł zwrócił jednak uwagę na pewien aspekt praktyczny:

- Od lat przepisuję pacjentowi lek, który w pewnym momencie uzyskuje możliwość substytucji generycznej. - Jaki powód ma mieć lekarz, by zamienić lek swojemu pacjentowi na tańszy. Skąd ma wiedzieć, czy jest tańszy odpowiednik i o ile tańszy?

Prezes poddał też pytanie o motywy działania: - Natura ludzka jest jaka jest. To kwestia zaufania lekarz - pacjent lub pacjent - farmaceuta, gdy na poziomie apteki, chory zgodnie z przepisami, powinien dowiedzieć się o możliwości zamiany. Zdrowie jest zbyt cenne, by na nim oszczędzać kilka złotych. Praktyka jest taka, że większość pacjentów tego nie chce. Panuje przekonanie, że jeśli lek jest tańszy, pewnie jest gorszy.

- Jeśli mam narazić na szwank relacje ze swoim pacjentem poprzez proponowanie mu tańszego zamiennika, to wolę tego nie robić. Po co? By NFZ miał "lepiej" w budżecie? To nie moja sprawa - mówił prezes, wskazując, że lekarze nie są zachęcani przez regulatora do takich działań.

Zwrócił uwagę, że jeszcze większe trudności mogą pojawić się przy lekach biologicznych. Zasady łączenia leków w grupy limitowe i ich zamiennictwa nie zawsze uwzględniają specyfikę produktów biologicznych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH