Zbigniew Ziobro: finansujemy in vitro zamiast leków ratujacych życie

POLITYKA LEKOWA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   11-03-2015, 14:09

Zbigniew Ziobro: finansujemy in vitro zamiast leków ratujacych życie

Lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro zapowiada wniosek do prokuratury o zbadanie, czy przeznaczanie środków z budżetu Ministerstwa Zdrowia na finansowanie procedury in vitro zamiast na refundację leków jest uzasadnione i czy nie naraża życia chorych.

Na środowej (11 marca) konferencji w Sejmie Ziobro zwrócił uwagę, że od 1 marca obowiązuje nowa lista leków refundowanych i nie znalazły się na niej m.in. leki na czerniaka, nowotwór złośliwy.

Z drugiej strony - podkreślił Ziobro – Ministerstwo Zdrowia przekazuje środki na finansowanie procedury zapłodnienia in vitro. - Jeżeli podejmuje się decyzję o refundacji leków, to w pierwszej kolejności należy ratować pacjentów, którzy nie mają alternatywy, a takimi są chorzy na raka - mówił polityk SP.

- Zamiast udzielać im pomocy i refundować leki, odmawia im się tego i przekazuje się środki finansowe na procedury związane z zapłodnieniem in vitro. Jest pytanie o priorytety - zaznaczył.

Według Ziobry nie jest prawdą, że nie ma pieniędzy w budżecie Ministerstwie Zdrowia, ale "one są w określony sposób redystrybuowane". - Jeśli w pierwszej kolejności przekazuje się je na potrzeby osób, które nie są zagrożone jeśli chodzi o życie i zdrowie, to rodzi się pytanie o odpowiedzialność pani premier i ministra zdrowia za takie decyzje - ocenił lider SP.

Dlatego - zapowiedział Ziobro - SP skieruje wniosek do prokuratury o zbadanie, czy takie dysponowanie środkami publicznymi jest uzasadnione i czy nie jest przestępstwo narażenia życia konkretnych osób na niebezpieczeństwo.

10 marca rząd przyjął projekt ustawy o leczeniu niepłodności, w tym także metodą zapłodnienia in vitro. Zgodnie z proponowanymi przepisami z in vitro będą mogły korzystać nie tylko małżeństwa. Projekt dotyczy wszelkich form walki z bezpłodnością, która stała się chorobą cywilizacyjną i dotyczy 1,5 mln par w Polsce.

Według szacunków resortu zdrowia, w latach 2016-2025 program ma kosztować około 8,5 mln złotych.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH