ZK OZZL: sprawdzianem dobrych intencji MZ będzie nowelizacja refundacji leków

POLITYKA LEKOWA

Autor: OZZL/rynekaptek.pl   08-01-2016, 12:03

ZK OZZL: sprawdzianem dobrych intencji MZ będzie nowelizacja refundacji leków OZZL podkreśla konieczność zmiany polityki lekowej. Fot. Janusz Maciejowski

Zarząd Krajowy OZZL wyraża opinię, że stwierdzenie pani premier, iż w ochronie zdrowia nastąpiła już „normalność” i widać „dobrą zmianę” jest zdecydowanie przedwczesne – napisali związkowcy w oświadczeniu opublikowanym w związku z wizytą Beaty Szydło i Konstantego Radziwiłła w Radomiu.

„Nie przemawia za tym fakt, że przedłużone zostały – bez głośnych protestów - umowy na rok 2016 z lekarzami POZ i innymi placówkami ochrony zdrowia. W przeszłości również takie „spokojne” przedłużanie kontraktów miały miejsce, a sytuacja w ochronie zdrowia daleka była od normalności” – czytamy dalej.  

ZK OZZL uważa, że „dobra zmiana” w ochronie zdrowia jest wciąż zapowiedzią, a nastapi dopiero wtedy, gdy „gdy znikną kolejki do leczenia, szpitale przestaną się zadłużać, a pracownicy ochrony zdrowia będą sprawiedliwie wynagradzani. Warunkiem tego jest zrównoważenie nakładów publicznych na opiekę zdrowotną z „koszykiem” świadczeń gwarantowanych”.

Konieczne jest też ograniczenie wielu niepotrzebnych obciążeń biurokratycznych, które utrudniają pracę lekarzom.  

„Pierwszym sprawdzianem dobrych intencji nowego Ministerstwa Zdrowia na tym polu będzie nowelizacja przepisów dotyczących refundacji leków i wypisywania recept. Przypominamy, że głównymi postulatami lekarzy jest:  uwolnienie ich od obowiązku oznaczania na recepcie odpłatności za leki refundowane (co jest niespotykane w innych krajach) oraz zniesienie powiązania refundacji leku ze wskazaniami zarejestrowanymi przez producenta określonego preparatu handlowego.  Powyższe przepisy bardzo utrudniają lekarzom wypisywanie leków refundowanych i powodują, że wielu pacjentów ich nie otrzymuje” – czytamy w oświadczeniu. 

„Zarówno obecny Minister Zdrowia, jak i wiceminister odpowiedzialny za „politykę lekową” przed objęciem swoich stanowisk popierali w/w postulaty lekarzy. Jeżeli by teraz zmienili zdanie, na co może wskazywać stanowisko Ministerstwa przekazane do sejmu w związku z rozpatrywaniem społecznego projektu zmian w ustawie refundacyjnej, oznaczałoby to nie „dobrą” ale „złą” zmianę i kontynuację złej polityki poprzedniego rządu i poprzedniego ministra. Zarząd Krajowy OZZL wyraża nadzieję, że do tego nie dojdzie” – przestrzega OZZL.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH