Zmiany w prawie dla aptekarzy - jaki bilans?

POLITYKA LEKOWA

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   30-03-2012, 10:03

Zmiany w prawie dla aptekarzy - jaki bilans?

Chcemy, by prawo dotyczące farmacji i aptekarzy było tworzone z nami, a nie przeciw nam - mówi Grzegorz Kucharewicz, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, podsumowując w rozmowie z portalem rynekaptek.pl m.in. starania samorządu zawodowego o zmiany w przepisach dotyczących karania aptekarzy za błędy w receptach.

Rynek Zdrowia: Jak ocenia Pan rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie recept lekarskich z 8 marca 2012 roku?

Grzegorz Kucharewicz: Nowe rozporządzenie jest korzystne dla aptekarzy. Do tej pory obawialiśmy się wszystkiego, nawet realizacji recepty, na której pieczątka była przystawiona poza wyznaczonym polem. Ten formalizm, dotyczący na przykład wymiarów lub rozmieszczenia danych niezgodnie ze wzorem recepty, został zdecydowanie ograniczony.

Zmieniła się także zasada uzupełniania danych lub ich poprawiania na recepcie przez farmaceutę. Od 1998 roku aptekarze karani byli przez kontrolerów Narodowego Funduszu Zdrowia ogromnymi kwotami za błędnie wystawione recepty. Możliwości dokonywania zmian na recepcie przez aptekarzy zostały ograniczone.

Na nasze żądanie uchylono przepis pozwalający aptekarzom na określanie identyfikatora oddziału wojewódzkiego NFZ. Uważamy, że byłaby to próba przerzucenia na nas obowiązku weryfikacji faktu podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu i przejmowania odpowiedzialności z tym związanej. Nie chodzi o wzniecanie konfliktu między środowiskiem lekarskim a aptekarskim, tylko o faktyczne możliwości weryfikacji danych. Postulowaliśmy również, by lekarze wystawiali recepty na komputerze, co nie spotkało się z akceptacją środowiska lekarskiego.

- Jednak rozszerzony został zakres danych nanoszonych na recepcie w formie kodów kreskowych.

- Zgodzono się na drukowanie recept z kodami kreskowymi, zawierającymi oprócz numeru recepty także numer REGON oraz numer prawa wykonywania zawodu osoby uprawnionej do wystawianie recept. Szkoda tylko, że ustawodawca wprowadził długie vacatio legis. Ten przepis wchodzi w życie dopiero od 2013 roku.

- Czyli problem nieczytelnych recept nie zniknie?

- Z powodu oporu środowiska lekarskiego przed obowiązkiem drukowania recept postaraliśmy się, by już nigdy więcej aptekarze nie byli ofiarami kontrolerów NFZ, żądających zwrotu refundacji za lek wydany na podstawie nieczytelnej recepty. Nasza propozycja znalazła się w paragrafie 29 rozporządzenia: czytelność nie będzie już stanowić cechy recepty, która może być swobodnie podważana przez kontrolerów NFZ.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH