Zmiany w programie lekowym w terapii MIZS

POLITYKA LEKOWA

Autor: LJX/ rynekaptek.pl   29-04-2016, 11:33

Zmiany w programie lekowym w terapii MIZS

Minister Zdrowia przychylił się do apeli rodziców oraz lekarzy opiekujących się dziećmi chorymi na Młodzieńcze Idiopatyczne Zapalenie Stawów i od 1 maja 2016 wprowadził zmiany w programie lekowym B.33 w części dotyczącej Młodzieńczego Idiopatycznego Zapalenia Stawów.

Przepisy wprowadzone we wrześniu 2015 roku administracyjnie (nawet wbrew decyzji lekarzy prowadzących)  wymuszały przerwanie leczenia dzieci lekami biologicznymi po 24 miesiącach od rozpoczęcia terapii. Powrót do leczenia był możliwy jedynie po drastycznym pogorszeniu się stanu zdrowia, oraz po uzyskaniu zgody Zespołu Koordynacyjnego powołanego przy NFZ, a zbierającego się raz w miesiącu - przypomina w komunikacie prasowym Piotr Piotrowski, prezes Fundacji 1 Czerwca, ojciec chorego na MIZS chłopca.

Dodaje, że co prawda zapis określający maksymalny czas leczenia danym lekiem (24 msc.) po 1 maja 2016 r. pozostaje, jednak Ministerstwo Zdrowia wprowadziło zmiany umożliwiające obecnie bardzo szybki powrót pacjenta do terapii skutecznym lekiem, gdy zajdzie taka konieczność. W medycznie uzasadnionych  sytuacji życiowych pacjent będzie włączany do leczenia w ramach programu, bez kwalifikacji, jeżeli przerwa w leczeniu nie była dłuższa niż 3 miesiące.

Od 1 maja 2016 zgody Zespołu Koordynacyjnego wymagać będzie pierwsza kwalifikacja do programu, lub przerwa w terapii dłuższa niż 3 msc. Zmiana w programie dopuszcza również wydawanie indywidualnej zgody Zespołu.

Od 1 maja wprowadzono również możliwość kontynuacji terapii dziecka w ośrodku pediatrycznym realizującym program lekowy dot. MIZS nawet po ukończeniu przez nie 18 roku życia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 20 lat. Taka kontynuacja będzie jednak wymagała otrzymania indywidualnej zgody Dyrektora Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Alternatywnie pacjent, będący w trakcie terapii, który ukończył 18 rok życia może kontynuować terapię, w zależności od obrazu klinicznego choroby, w ośrodkach realizujących programy lekowe dotyczące leczenia RZS, ZZSK albo ŁZS.

W opisie programu złagodzono również Kryteria Wyłączenia z Programu, oraz wprowadzono zapis dający możliwość kwalifikowania do leczenia tocilizumabem dzieci uprzednio leczonych w ramach hospitalizacji JGP.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH