"Znakowanie" leków na polski rynek? Ta propozycja nie przeszła

POLITYKA LEKOWA

Autor: LJ/rynekaptek.pl   03-02-2015, 16:18

"Znakowanie" leków na polski rynek? Ta propozycja nie przeszła

Naczelna Rada Aptekarska wniosła poprawkę polegającą na dopisaniu do ustawy Prawo farmaceutyczne art. 77a, który nakładałby obowiązek "znakowania" leku do obrotu tylko na polskim rynku i zakaz jego wywozu.

- Celem tego przepisu jest zapewnieniem pacjentom dostępu do leków recepturowych i zapobieganie wywozowi już na etapie obrotu hurtowego, a nie na poziomie obrotu detalicznego - wyjaśniała Elżbieta Waniewska, prawnik NRA, podczas sejmowej podkomisji zdrowia procedującej nowelizację ustawy Pf (3 lutego br.).

- Chodzi o to, aby przedsiębiorca, który prowadzi obrót hurtowy lekami, już w momencie zamówienia oświadczał, czy dany lek ma na celu zaspokojenie bieżących potrzeb polskiego pacjenta czy nie. Przy tym zastrzeżeniu będzie zakaz wywozu tak oznakowanego leku za granicę - mówiła mecenas Waniewska.

Kolejną czynnością będzie podanie do zintegrowanego systemu monitorowania obrotu lekami informacji o przeprowadzonych transakcjach i stanach magazynowych, o których mowa w art. 72 ust. 2.

Prawnik NRA dodała: - Ten system stwarza uprzywilejowaną sytuację polskim pacjentom i zapewnia im dostęp do leków. Produkt byłby znakowany i byłby zakaz jego wywozu.

Jednak Ministerstwo Zdrowia jest przeciwne temu rozwiązaniu.

- Jest to zbyt daleko idąca ingerencja w swobodę działalności gospodarczej. Nie można na etapie transakcji między hurtowniami orzec, jakie będą losy tego leku. Ponadto przepisy są niezgodne z przepisami unijnymi - ocenił wiceminister zdrowia, Igor Radziewicz-Winnicki.

Poprawka została odrzucona i trafiła do Biura Analiz Sejmowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH