1 lipca rozpoczął się "receptowy" protest lekarzy

PRAWO

Autor: PAP/rynekaptek.pl   02-07-2012, 10:00

1 lipca rozpoczął się "receptowy" protest lekarzy

Lekarze rozpoczęli 1 lipca protest przeciwko umowom z NFZ uprawniającym do wypisywania recept na leki refundowane. Naczelna Rada Lekarska wezwała, by wypisywali tylko pełnopłatne recepty. Pacjenci mogą mieć problemy z otrzymaniem przysługującej zniżki.

W proteście uczestniczą organizacje lekarskie: Federacja Porozumienie Zielonogórskie, Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy, Stowarzyszenie Lekarzy Praktyków oraz Polska Federacja Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Protest ma przebiegać w pięciu formach. Lekarze mają zapisywać leki na drukach recept opracowanych przez NRL - nie zawierają one informacji o stopniu odpłatności. Drugą formą będzie powrót do pieczątki ze styczniowego protestu: "Refundacja leku do decyzji NFZ". Lekarze mogą też używać nazw międzynarodowych leków oraz wypisywać specyfiki spoza listy leków refundowanych, a także nie wpisywać kodu NFZ na receptach.

Protestu nie zatrzymało przedstawienie przez prezes NFZ Agnieszkę Pachciarz w sobotę (30 czerwca) wieczorem nowego wzoru umowy na wystawianie recept refundowanych, w którym nie ma zwrotu nienależnej refundacji. NRL ma nadal uwagi do tego wzoru, chodzi m. in. o zapis mówiący o nakładaniu na lekarzy i lekarzy dentystów kar umownych w wysokości 200 zł za wszelkie nieprawidłowości na recepcie.

Prezes NFZ podkreślała, że kary dla lekarzy "mają co do zasady służyć wychwyceniu skrajnych przypadków". "Przedstawiliśmy liberalny i bardzo konkretny katalog kar, którego celem są dwie rzeczy: chronienie praw pacjenta oraz ochrona dokumentu, zasad wystawiania recept." - mówiła w sobotę Pachciarz.

- Z około dziesięciu propozycji Naczelnej Rady Lekarskiej uwzględniliśmy w całości osiem. Wydawało się, że to dość dużo - zwróciła uwagę Pachciarz, mówiąc o dyskusji na temat kar za niewłaściwe wypisanie recept na leki refundowane.

Pachciarz poinformowała, że zostało przygotowane wyjście awaryjne związane z protestem lekarzy: jeżeli doszłoby do sytuacji, w której pacjent, któremu przysługuje refundacja, byłby jej pozbawiony, to będzie on mógł skorzystać z porady innego lekarza, który po zbadaniu wypisze nową receptę.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH