1%: Pf ustala kryteria koncentracji właściwe tylko dla rynku aptek

PRAWO

Autor: LJ/ rynekaptek.pl   01-06-2015, 07:12

1%: Pf ustala kryteria koncentracji właściwe tylko dla rynku aptek WIF o stosowaniu przepisów antykoncentracyjnych

Nie ma znaczenia prawnego, czy jednoprocentowy próg ma zostać przekroczony w drodze utworzenia przez dany podmiot "nowej" apteki, czy na skutek nabycia udziałów lub akcji w spółce posiadającej zezwolenie na prowadzenie apteki (zezwolenia na prowadzenie aptek) - czytamy w decyzji WIF we Wrocławiu cofającej zezwolenie na prowadzenie apteki.

Dolnośląski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny we Wrocławiu podjął decyzję o cofnięciu zezwolenia na prowadzenie apteki spółce, która prowadziła na terenie województwa dolnośląskiego więcej niż 1% aptek ogólnodostępnych.

W swojej decyzji WIF przypomniał, że organ zezwalający cofa zezwolenie w przypadku, gdy przedsiębiorca przestał spełniać warunki określone przepisami prawa, wymagane do prowadzenia działalności gospodarczej określonej w zezwoleniu (art. 37ap ust. 1 pkt w Pf).

Cofnięcie zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej jest rodzajem sankcji administracyjnej. Cechą charakterystyczną tak kwalifikowanych instytucji prawnych jest ich automatyczne stosowanie względem podmiotu ponoszącego odpowiedzialność obiektywną za naruszenie ustawowych przepisów. Odpowiedzialność ta nie jest oparta na zasadzie winy. Spełnienie którejkolwiek przesłanki z określonych w art. 37 ap ust. 1 Pf obliguje organ do wydania decyzji w sprawie cofnięcia zezwolenia na prowadzenie apteki.

Zgodnie z art. 99 ust. 3 Pf, zezwolenia na prowadzenie apteki nie wydaje się, jeżeli podmiot ubiegający się o zezwolenie:

- prowadzi lub wystąpił z wnioskiem o wydanie zezwolenia na prowadzenie obrotu hurtowego lekami lub

- prowadzi na terenie województwa więcej niż 1% aptek ogólnodostępnych albo podmioty przez niego kontrolowane w sposób bezpośredni lub pośredni, w szczególności podmioty zależne w rozumieniu przepisów o ochronie konkurencji i konsumentów, prowadzą łącznie więcej niż 1% aptek na terenie województwa;

- jest członkiem grupy kapitałowej w rozumieniu ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, której członkowie prowadzą na terenie województwa więcej iż 1% aptek ogólnodostępnych.

(...) Sytuacja, w której dany podmiot prowadzi na terenie województwa więcej niż jeden procent aptek ogólnodostępnych może bowiem spowodować rzeczywiste zagrożenie dla bytu pozostałych przedsiębiorców prowadzących apteki, działających na danym terytorium, przestrzegających przepisów art. 99 ust. 3 Pf. Może także skutkować negatywnymi skutkami dla pacjentów w zakresie cen i dostępności leków na określonym terenie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH