1 procent: brakuje tu wnikliwej analizy problemu

PRAWO

Autor: Sejm/ rynekaptek.pl   29-02-2016, 09:16

1 procent: brakuje tu wnikliwej analizy problemu Poseł znowu pyta o przepisy antykoncentracyjne

Mamy do czynienia z tym, że zakaz koncentracji pozostaje w dużej mierze nieegzekwowalny - uważa poseł Waldemar Buda (PiS), który po otrzymaniu odpowiedzi na swoje pytania, uznaje je za niewystarczające.

Poseł już raz pytał ministerstwo zdrowia o problem naruszenia reguły ograniczającej koncentrację aptek w rękach jednego podmiotu w ilości przekraczającej 1% udziału w rynku wojewódzkim.

Otrzymał wtedy odpowiedź, iż "w obecnym stanie prawnym przewidzianym ustawą Prawo farmaceutyczne koncentracja danego przedsiębiorcy przekraczająca 1% aptek w danym województwie stanowi negatywną przesłankę do wydania pozwolenia na prowadzenie apteki (art. 99 ust. 3 pkt 3 ustawy – prawo farmaceutyczne)".

- Zaistnienie takiej sytuacji w toku prowadzonej działalności (np. w drodze przejęcia innego przedsiębiorcy) może natomiast uzasadniać podjęcie przez wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego działań w postaci wezwania do usunięcia stanu niezgodnego z prawem i w konsekwencji cofnięcia zezwolenia na podstawie art. 37ap ust. 1 pkt 2 bądź 3 ustawy PF - pisał wiceminister zdrowia, Krzysztof Łanda.

Jednak poseł stwierdził, że po zapoznaniu się z odpowiedzią "wskazać należy, że przy dotychczasowym nastawieniu wojewódzkich inspektorów oraz braku mechanizmów prawnych zobowiązujących inspektorów do wnikliwej analizy konkretnej sprawy, ostatecznie mamy do czynienia z tym, że zakaz koncentracji pozostaje w dużej mierze nieegzekwowalny".

- Wskazuje na to chociażby formalne badanie istnienia powiązań czy grupy kapitałowej w rozumieniu ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U.2013.1030 ze zm.), co jest nieefektywne i niewystarczające do weryfikacji rzeczywistego obchodzenia przepisów o zakazie koncentracji - dodaje Waldemar Buda.

Dlatego prosi resort zdrowia o ponowne pochylenie się nad tym problemem i analizę sprawy pod kątem ewentualnych działań zmierzających do zmiany praktyki w zakresie poruszonego problemu, co ostatecznie będzie mogło doprowadzić do właściwego egzekwowania przepisów dotyczących zakazu koncentracji.

Chciałby też zapoznać się z informacją, jakie działania zostały już podjęte w tej sprawie przez ministra zdrowia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH