1 procent rozsądku

PRAWO

Autor: Piotr Sędłak/ rynekaptek.pl   11-06-2015, 10:07

1 procent rozsądku 1 procent aptek w województwie

Kryterium antykoncentracyjne powinno się zastąpić unormowaniem, wedle którego apteki mogą być prowadzone jedynie przez aptekarzy działających w formie jednoosobowej działalności gospodarczej (ewentualnie: spółki cywilnej), albo spółki jawnej - uważa Piotr Sędłak.

Nie wypada nie zgodzić się z komentarzem mec. Małgorzaty Świecy dot. problemu cofania zezwoleń na prowadzenie apteki dla przedsiębiorcy aptecznego, który złamanie progi antykoncentracyjne, określone w art. 99 ust. 3 pkt. 2 i 3 pr. farm. - uważa Piotr Sędłak, aplikant radcowski w kancelarii Małgorzaty Repelewicz.

Uważam takie stanowisko za uprawnione i zasadne, nie tylko co do faktycznej możliwości cofnięcia zezwolenia aptecznego w tym określonym przypadku, ale również co do tego, że przepisy ten należy zmienić i to niezwłocznie. Po 13 latach funkcjonowania rozwiązań, w których apteki mogą prowadzić nieaptekarze, system ten wyraźnie nie sprawdził się, zrodził patologie (nielegalny wywóz leków zagranicę, monopolizacja rynku, nieuczciwa konkurencja, wymuszanie zawyżonej refundacji ze środków publicznych, pauperyzacja aptek i zawodu aptekarza etc.) i wymaga natychmiastowej – nomen omen – kuracji.

Kwestia prawnej możliwości (lub braku możliwości) cofnięcia zezwolenia aptecznego ogniskuje się wokół bardziej zasadniczego zagadnienia, tzn. wymogów na wykonywanie regulowanej działalności gospodarczej (jaką m.in. jest prowadzenie apteki) w ogóle. Zasadnicze pytanie, które w związku z tym się nasuwa brzmi – czy warunki potrzebne do wykonywania tego rodzaju działalności gospodarczej należy spełniać jedynie przed uzyskaniem zezwolenia aptecznego, czy też przez cały okres prowadzenia apteki, czyli również i po wydaniu zezwolenia? Logika sugerowałyby raczej to drugie rozwiązanie. Przepisy prawa również, trzeba tylko się im przyjrzeć.

Wbrew temu co daje się słyszeć, prowadzenie apteki normowane jest nie tylko przez Prawo farmaceutyczne, ale również przez ustawę o swobodzie działalności gospodarczej. To ona w art. 75 pkt. 17 wyraźnie przesądza o tym, że tego typu działalność jest regulowaną działalnością gospodarczą. To właśnie przepisy tej ustawy definiują „działalność regulowaną” jako „działalność gospodarczą, której wykonywanie wymaga spełnienia szczególnych warunków, określonych przepisami prawa” (art. 5 pkt. 5).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH