18 września - Ogólnopolski Dzień Aptekarza

PRAWO

Autor: LJ/rynekaptek.pl   16-09-2013, 10:18

18 września - Ogólnopolski Dzień Aptekarza

Aptekarze: jest ich ok. 23 tysięcy. Codziennie - w ponad 13 tys. aptek - odwiedzają ich nawet 2 mln Polaków. W rankingach zaufania ta grupa zawodowa zajmuje jedno z czołowych miejsc.

Ogólnopolski dzień aptekarza obchodzony jest w okolicy dnia imienin św. Kosmy i Damiana (27 września), prekursorów farmacji klinicznej, patronów aptekarzy i farmaceutów.

Bracia zginęli w 283 roku podczas prześladowań chrześcijan. W swoich czasach byli uznawani za wybitnych lekarzy. Są patronami zgromadzenia Jezuitów, Florencji, fakultetu medycyny na uniwersytetach, aptekarzy, chorych, dentystów, lekarzy i pielęgniarek. Ich atrybutami są m.in. instrumenty medyczne, korona w rękach, krzyż i kamień oraz miecz.

Zawód aptekarza wymaga umiejętności efektywnego komunikowania się z pacjentem, czyli otwartości, uprzejmości, fachowego udzielania porad, ale także cierpliwości i wyrozumiałości. 


Dla większości pacjentów to właśnie farmaceuta jest pierwszym pracownikiem służby zdrowia, do którego kierują się po pomoc, obdarzając go zaufaniem. Decydują o tym łatwość i jednocześnie szybkość dostępu do jego usług, jaką gwarantuje brak konieczności wcześniejszego umawiania się i rejestracji.

Tegoroczne obchody Ogólnopolskiego Dnia Aptekarza rozpoczną się w środę 18 września 2013 r. o godzinie 12.00 w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie przy ul. Krakowskie Przedmieście 3, gdzie odprawiona zostanie msza święta w intencji aptekarzy i ich rodzin.

Główne uroczystości odbędą się w Sali Kameralnej Filharmonii Narodowej w Warszawie (początek o godz. 14.00). Zasłużeni działacze odrodzonego samorządu aptekarskiego wyróżnieni zostaną Medalem im. prof. Bronisława Koskowskiego, przyznawanym przez Naczelną Radę Aptekarską za zasługi dla polskiego aptekarstwa.

Wręczone zostaną również odznaczenia państwowe nadane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej za zasługi w działalności na rzecz rozwoju samorządu zawodu farmaceuty, odznaki honorowe Ministra Zdrowia „Za zasługi dla ochrony zdrowia”, tytuły „Strażnika Wielkiej Pieczęci Aptekarstwa Polskiego” i „Mecenasa Samorządu Aptekarskiego”.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH