200 zł kary za brak informacji o tańszym odpowiedniku. "To absurd" - mówią aptekarze

PRAWO

Autor: GP, ms/rynekaptek.pl   09-10-2014, 09:26

200 zł kary za brak informacji o tańszym odpowiedniku. "To absurd" - mówią aptekarze Kara na aptekarza za brak informacji o zamiennikach

Farmaceuta na żądanie pacjenta będzie musiał wydać mu tańszy odpowiednik leku z recepty.  Rozwiązanie to - według resortu zdrowia - ma zwiększyć dostępność leków dla pacjentów.

Dziennik Gazeta Prawna przypomina o jednej z planowanych zmian w nowelizacji ustawy refundacyjnej przyjętych przedstawionych we wrześniu 2013 roku.

Ministerstwo Zdrowia chce nałożyć na aptekarzy obowiązek informowania pacjenta o istnieniu tańszego leku refundowanego, innego niż przepisany na recepcie, a o takich samych parametrach terapeutycznych. Oznacza to, że pacjent będzie informowany w aptece, który lek jest najtańszy oraz o wysokości dopłaty do niego.

Plan resortu zdrowia zakłada, ze jeśli pracownik apteki nie poda pacjentowi informacji o tańszej alternatywie, grozi mu 200 zł kary.

Farmaceuci są oburzeni propozycjami resortu zdrowia. Obecnie istnieje obowiązek informowania o tańszym odpowiedniku. Realizowano go zazwyczaj w jeden sposób: w aptece przy wejściu albo koło okienka przylepiano wywieszkę z informacją „Pacjencie, zapytaj o zamiennik”. Rzadko jednak wspominano o tym podczas rozmowy z klientem.

Zdaniem Michała Pietrzykowskiego z gdańskiej izby aptekarskiej wielu chorych z własnej inicjatywy pyta o inne produkty: – Zazwyczaj dostają rzetelną informację.

Śląska Izba Aptekarska napisała do resortu zdrowia: „Obecne przepisy to za mało dla ustawodawcy. Chce teraz zmusić wydających leki, by niezależnie od tego, czy pacjent sobie tego życzy, czy nie, uparcie go informować o każdej pozycji na recepcie, ile wynosi dopłata do leku przepisanego. Co z kolei może prowadzić do absurdalnych sytuacji, w których pacjent od razu powie, że nie interesuje go żadna zamiana, a wydający i tak będzie informował o różnicach cenowych innych preparatów, bo inaczej zapłaci karę”.

Zdaniem izby obowiązek wypisywania tańszego leku powinien spoczywać na lekarzu. Środowisko farmaceutów przekonuje, że cel może i jest szczytny. Niezrozumiały i absurdalny jest jednak sposób jego realizacji.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH