2016: pielęgniarka wypisze receptę po podpisaniu umowy z NFZ

PRAWO

Autor: blog.dzp.pl/ rynekaptek.pl   05-02-2015, 09:14

2016: pielęgniarka wypisze receptę po podpisaniu umowy z NFZ

Zgodnie z nowelizacją ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej, już za niecały rok, od 1 stycznia 2016 r. uzyskają one uprawnienia do ordynacji recept, kontynuacji preskrypcji na produkt leczniczy, przepisany wcześniej przez lekarza oraz do wystawienia skierowań na niektóre badania diagnostyczne.

Pielęgniarka lub położna samodzielnie wystawiająca receptę w ramach wykonywania praktyki będzie ponosić pełną odpowiedzialność za ordynowaną terapię - przypominają prawnicy kancelarii Domański Zakrzewski Palinka.

Poza odpowiedzialnością zawodową, karnoprawną oraz cywilnoprawną, ponosić będzie także odpowiedzialność kontraktową, wynikającą z przepisów ustawy refundacyjnej.

Pielęgniarka lub położna będzie uprawniona do wystawienia recepty na refundowany produkt leczniczy na podstawie umowy zawartej z NFZ. W przypadku nieprawidłowo wystawionej recepty oraz w sytuacji stwierdzenia nieprawidłowości w toku prowadzonej kontroli NFZ będzie mógł nałożyć na pielęgniarkę lub położną karę umowną na zasadach określonych w umowie na wystawienie recept.

W przypadku wystawiania przez pielęgniarkę lub położną kolejnej recepty na produkt leczniczy wcześniej przepisany przez lekarza odpowiedzialność będzie ponoszona wspólnie z tym lekarzem.

Dodatkowo, należy wskazać na możliwość odpowiedzialności pracowniczej wynikającej z zatrudnienia na podstawie umowy o pracę. W rezultacie, oprócz rozszerzenia zakresu uprawnień pielęgniarek i położnych dochodzi także do zwiększenia zakresu odpowiedzialności tych osób. Niestety ten aspekt reformy nie został dostatecznie doprecyzowany. Do końca 2015 roku spodziewane jest wydanie aktów wykonawczych do ustawy przez Ministra Zdrowia.

Więcej: http://blog.dzp.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH