23% VAT na dostawę części zamiennych do wyrobów medycznych

PRAWO

Autor: blog.dzp.pl/ rynekaptek.pl   22-01-2016, 12:17

23% VAT na dostawę części zamiennych do wyrobów medycznych Zmmiany w podatkach w przypadku wyrobów medycznych

29 grudnia 2015 r. Ministerstwo Finansów opublikowało nową interpretację ogólną w zakresie podatku od towarów i usług - przypominają prawnicy kancelarii Domański Zakrzewski Palinka i wyjaśniają, jaką wysokość podatku VAT stosować do poszczególnych wyrobów.

Zgodnie z wydaną interpretacją, dostawy części (także zamiennych) dla wyrobów medycznych, które nie cieszą się samoistnie statusem wyrobu medycznego w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych, nie są objęte preferencyjną stawką podatku VAT dla wyrobów medycznych na gruncie art. 41 ust. 2 w związku z poz. 105 załącznika nr 3 do Ustawy o VAT. Poz. 105 załącznika nr 3 Ustawy o VAT odnosi się wyłącznie do towarów będących kompletnymi wyrobami medycznymi, a nie ich części.

Tym samym, dostawy części zamiennych do wyrobów medycznych należy opodatkować podstawową stawką podatku VAT, tj. 23% (w okresie do 31 grudnia 2016 r.). Jedynie te części zamienne, które są wymienione wprost w innych pozycjach załącznika nr 3 do Ustawy o VAT, mogą korzystać z obniżonej stawki VAT.

Jednocześnie dostawy kompletnych wyrobów medycznych są opodatkowane preferencyjną stawką VAT 8% (w okresie do 31 grudnia 2016 r.).

Więcej: http://blog.dzp.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH