597 nieuprawnionych recept w jeden rok

PRAWO

Autor: WSA, ms / rynekaptek.pl   08-04-2015, 11:35

597 nieuprawnionych recept  w jeden rok Fałszerze recept

Proceder trwał rok, nie więcej - w tym czasie lekarz wystawił dla fikcyjnych pacjentów 597 recept na leki refundowane. Wszystkie realizowane były w jednej aptece.

Okazało się, że w procederze tym brał udział lekarz wespół z kilkoma pracownikami apteki, począwszy od właściciela tej placówki do praktykantki. Sprawa wyszła na jaw.

Okazało się, że kilkaset recept wystawionych zostało na nieistniejące osoby, głównie na weteranów. W procederze tym apteka wydawała wiele drogich leków po bardzo niskich cenach.

NFZ oszacował swoje straty na 255 tys. zł. Sprawa trafiła do sądu. Ostateczny werdykt wydał Sąd Apelacyjny w Szczecinie. Oskarżeni pracownicy apteki i jej właściciel skazani zostali na kary pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem na okres czterech lat próby.

Na półtora roku bezwzględnego więzienia skazany został lekarz wypisujący „lewe” recepty. Skazani mieli ponadto zapłacić solidarnie NFZ kwotę 255 tys. zł.

Sąd uznał, że nieuzasadnione jest założenie, iż aptekarze nie przestrzegali procedur z nieuzasadnionych przyczyn, bez żadnych korzyści, przez wiele miesięcy. Jest to niemożliwe, należy zatem przyjąć współdziałanie oskarżonych, i to w celu osiągnięcia własnej korzyści majątkowej, ewentualnie przez inną osobę – argumentowali sędziowie.

Aptekarze sami przyznali, że sporadycznie prosili o wypisanie danego leku na bezpłatną receptę, a co do pozostałych recept mieli świadomość, że są fikcyjne.

Odpowiedzialność ponosi także praktykantka, chociaż była tylko niedoświadczoną osobą, nie miała odpowiednich uprawnień, ale współdziałała z pozostałymi oskarżonymi aptekarzami.

Współoskarżeni  zgodnie zresztą wyjaśniali, iż po okresie kilku miesięcy praktyki i adaptacji, praktykantka  wykonywała takie same czynności, jak oni. Samodzielnie realizowała recepty przynoszone przez skazanego lekarza.

Sygn. akt II AKa 212/13

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH