Agnieszka Pachciarz: mamy kompromis w sprawie umów na recepty refundowane

PRAWO

Autor: PAP, MS/ rynekzdrowia.pl   29-06-2012, 21:00

Agnieszka Pachciarz: mamy kompromis w sprawie umów na recepty refundowane

W piątek (29 czerwca) wieczorem zakończyły się trwające ponad pięć godzin rozmowy prezes NFZ Agnieszki Pachciarz z Naczelną Radą Lekarską i Naczelną Radą Aptekarską, dotyczące proponowanych przez Fundusz zmian w zarządzeniu ws. wzoru umów na wystawianie recept refundowanych. - Udało się osiągnąć kompromis - poinformowała po spotkaniu prezes Pachciarz. Nadal nie ma jednak decyzji o zawieszeniu protestu lekarzy.

Szefowa NFZ Agnieszka Pachciarz podkreśliła, że wspomniane zarządzenie musi zostać wydane do końca czerwca. Oceniła, że nowe zasady odpowiedzialności lekarzy mają przede wszystkim chronić budżet i pacjentów.

Prezes Funduszu dodała, że liczy na akceptację środowisk lekarskich i osiągnięcie ostatecznego porozumienia.

Pytana o wyjście awaryjne w sytuacji, gdy do protestu lekarzy jednak dojdzie poinformowała, że jest ono przygotowane, choć ma nadzieję, że nie będzie konieczności korzystania z niego: jeśli pacjent, któremu przysługuje refundacja, otrzyma receptę z pełną odpłatnością, będzie mógł skorzystać z porady innego lekarza, który wypisze nową. 

Przypomnijmy: o przygotowanie "planu B" na wypadek protestu lekarzy od 1 lipca, zaapelował do ministra zdrowia i prezes NFZ w czwartek (28 czerwca) premier Donald Tusk, który zwrócił uwagę na fakt, że pacjent uprawniony do refundacji, nie może zostać jej pozbawiony.

"W związku z tym prezes Funduszu wysłała w piątek (29 czerwca) o godzinie 9.16 do wszystkich szefów wojewódzkich oddziałów NFZ polecenie, by ze wszystkimi dyrektorami jednostek, z którymi mają umowy o udzielaniu świadczeń opieki zdrowotnej w zakresach SOR, izba przyjęć, nocna i świąteczna pomoc lekarska - zawarli dodatkowe porozumienia zwiększające te kontrakty o dodatkowe świadczenia w postaci udzielania porad lekarskich" - napisał Jacek Krajewski, prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

"Aby zachęcić do zawierania takich porozumień, prezes NFZ określiła wysokość dodatkowych profitów, jakie czekają na lekarzy, którzy przyjmą pacjentów z nowymi receptami z brakiem refundacji i zapiszą im te same leki na starych drukach - już z refundacją. Taką czynność wyceniła na 25 zł, ale pod warunkiem przekazania nieprawidłowo wystawionej recepty, z którą zgłosił się pacjent, do oddziału NFZ (czyt.: za zakapowanie lekarzy protestujących w ten, zapowiedziany wcześniej sposób, przeciw karaniu za błędnie wystawiane recepty" - kontynuuje prezes Krajewski.

"Tym samym pani prezes proponuje, by podpisując takie porozumienia, lekarze wzięli na siebie odpowiedzialność za decydowania o prawie do refundacji bez dostępu do dokumentacji pacjentów i ryzykowali, że zostaną ukarani za (ewentualnie), błędnie wystawiane recepty" - dodaje.

Protest nie jest wykluczony

Prezes NFZ Agnieszka Pachciarz kilka godzin rozmawiała z Naczelną Radą Lekarską i Naczelną Radą Aptekarską o proponowanych zmianach w zarządzeniu w sprawie wzoru umów na wystawianie leków refundowanych.

NRL która domagała się zmiany dotychczasowego wzoru umów, zaapelowała, by od 1 lipca lekarze wypisywali pełnopłatne recepty na leki refundowane. Lekarski samorząd sprzeciwił się w ten sposób umowom z NFZ na wypisywanie recept refundowanych, które do 30 czerwca mają podpisywać lekarze prowadzący prywatne praktyki. Umowy te zawierają zapis o karach za błędnie wypisane recepty, który został wykreślony w styczniu przez Sejm z ustawy refundacyjnej.

Konstanty Radziwiłł, wiceprezes NRL, po piątkowym spotkaniu z prezes NFZ podkreślił, że mimo prowadzonych rozmów nie ma decyzji o zawieszeniu protestu lekarzy, zapowiadanego od 1 lipca.

- Zespół negocjacyjny Naczelnej Rady Lekarskiej nie jest upoważniony, by taką decyzję podjąć - wyjaśnił Radziwiłł.

Krok do przodu

Konstanty Radziwiłł ocenił jednakże piątkowe rozmowy lekarzy z NFZ jako krok do przodu. Podkreślił, że z nowych wzorów umów przedstawionych przez prezes NFZ Agnieszkę Pachciarz usunięto "najbardziej krzywdzący zapis" o karach za niewłaściwe wypisanie recepty na leki refundowane. Jego zdaniem, w umowach jest jednak nadal sporo niejasnych kwestii, które wymagają zastanowienia i szczegółowej analizy. 

Jednocześnie poinformował, że do soboty do południa NRL dostała czas na zaopiniowanie projektu nowego zarządzenia prezesa NFZ ws. wzoru umów zawieranych z lekarzami na wypisywanie recept na leki refundowane. Radziwiłł przyznał również, że prezes Pachciarz zapowiedziała, iż podpisze nowy wzór umów z lekarzami, nawet jeśli takiej opinii nie złożą. 

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH