Amerykańska apteka nie może powołać się na klauzulę sumienia

PRAWO

Autor: naTemat/rynekaptek.pl   01-07-2016, 09:26

Amerykańska apteka nie może powołać się na klauzulę sumienia W USA apteka nie może powołać się na klauzulę sumienia

28 czerwca amerykański Supreme Court (odpowiednik Trybunału Konstytucyjnego) zdecydował w sprawie zastosowania klauzuli sumienia do ustawy o zawodzie farmaceuty. Apteka nie może odmówić sprzedaży leku, powołując się na klauzulę sumienia.

Zgodnie z ich decyzją nawet głęboko wierzący aptekarze nie mogą odmawiać sprzedawania środków antykoncepcyjnych, w tym także tych uchodzących w środowiskach chrześcijańskich za wczesnoporonne, jeśli w aptece jest tylko jeden farmaceuta - pisze na Temat.

Gdy pacjent dysponuje prawidłowo wydaną receptą na lek legalnie dopuszczony do obrotu, to taka recepta powinna zostać zrealizowana, niezależnie od osobistego stosunku farmaceuty do antykoncepcji.

Wprawdzie amerykańscy aptekarze wciąż zachowują prawo do klauzuli sumienia, z tym, że realizacji recepty może odmówić wyłącznie konkretny farmaceuta. Nigdy jednak nie może się na klauzulę powołać apteka.

Wyrok utrzymał w mocy rozporządzenie z 2007 roku, zezwalające pracownikom na odstąpienie od realizacji recepty na antykoncepcję interwencyjną (pigułkę "po") , ale tylko w przypadku, gdy może to zrobić inny aptekarz pracujący w tej samej placówce.

Jeśli np. obsługa jest jednoosobowa, jak w niewielkich aptekach rodzinnych, farmaceuta nie może się skutecznie powołać na klauzulę sumienia. Godziłoby to bowiem w prawa pacjentów do leczenia.

Wyrok dotyczył sprawy z powództwa Stormans Inc., spółki farmaceutycznej z Waszyngtonu, która wystąpiła do sądu o uchylenie tego zastrzeżenia. Bo w przypadku aptek z obsadą jednoosobową przestrzeganie prawa naraża aptekarza na konflikt sumienia. Sąd zdecydował inaczej.

Więcej: bozenachlebiczpolak.natemat.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH